Hlavní navigace

Firmy by měly testovat nové zaměstnance, doporučuje hlavní hygienička

14. 9. 2021

Sdílet

5.1.22/3x/ Testování, covid, koronavirus, PCR, nos, výtěr Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

O povinném testování zaměstnanců ve firmách se zatím neuvažuje. Na řadu by zřejmě přišlo až v momentě, kdy by bylo 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel, uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro server iRozhlas.cz. Testování ve firmách by bylo povinné spíše regionálně. 

Hlavní hygienička však také doporučuje, aby se firmy samy angažovaly a testovaly zaměstnance, kteří se vrací ze zahraničí, nebo také zaměstnance, kteří nově nastupují na pracovní pozici. Řada firem tak činí, aniž by vyčkávaly na apel. Mnoho firem také podporuje pročkovanost. 

Jak ukázalo šetření Hospodářské komory ČR, celkem 76 % zaměstnavatelů podporuje očkování proti covidu mezi jejich zaměstnanci. Většina zaměstnavatelů očkování alespoň doporučuje, více než desetina je k očkování motivuje nějakým novým zaměstnaneckým benefitem či bonusem a 6 % podniků po svých zaměstnancích očkování vyžaduje, zejména tam, kde povinné očkování je podmínkou zaměstnance k výkonu jeho povolání.

Kdo preventivní test potřebuje? 

Preventivní testy lidé potřebují jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních či sportovních akcí i pro využití některých služeb. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali nemoc covid-19 a od toho neuplynulo více než 180 dní.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).