Hlavní navigace

Informace o zaplacených zálohách na pojistném už OSVČ do schránky nepřijde. Teď už jedině online

3. 2. 2022

Sdílet

25.5.23.5x/ Schránka, dopis, pošta, muž, psaní Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud OSVČ vyčkávají psaní od sociálky, která zasílá do schránek tzv. inventuru pohledávek, nedočkají se. Od letošního roku se způsob dodání informací o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ zásadně mění. 

Česká správa sociální zabezpečení spustila 26. ledna 2022 novou online službu „Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ“, která zdigitalizuje komunikaci mezi osobami samostatně výdělečně činnými a úřady. 

ČSSZ již nebude rozesílat tzv. inventury pohledávek

OSVČ budou mít všechny informace k dispozici v nové službě ePortálu ČSSZ, která jim rovnou pomůže i s podáním přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok. 

Nahrazením každoročního rozesílání dopisů novou službou na ePortálu odbouráme nadbytečnou administrativu a současně zjednodušíme všem OSVČ komunikaci s ČSSZ. Služba nejenže nabídne více informací než původní inventury, ale navíc umožní i přímý přechod do interaktivního formuláře pro podání přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok, který se automaticky předvyplní základními údaji, jež o OSVČ evidujeme, vysvětluje František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení. 

Jak se ke službě dostat? 

Aby mohla OSVČ pracovat s novou službou, musí se přihlásit do ePortálu ČSSZ přes Identitu občana či datovou schránku. Pokud OSVČ využívá služeb účetní či daňového poradce, může tuto osobu zplnomocnit (pověřit) ke svému zastupování. Pro přihlášení a přístup k online službám ePortálu ČSSZ může OSVČ využít hned několik způsobů (Jak se přihlásit na ePortál ČSSZ), kterými je ověřena její identita a současně zajištěna bezpečnost osobních údajů. 

Pro OSVČ je nyní nejdůležitější, aby si zřídila datovou schránku či pro ni ideální formu eIdentity. Pokud nemá vůbec žádný či jen omezený přístup k výpočetní technice, zplnomocnila (pověřila) jinou osobu. 

Jaké informace nová služba OSVČ nabídne?

Informaci o zaplacených zálohách na pojistné za jednotlivé kalendářní měsíce s uvedením výše předpisu záloh na pojistné aktuálního a předcházejícího kalendářního roku, za který má/měl být v aktuálním roce podán přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Spolu s informací o zaplacených zálohách se OSVČ zobrazí, zda v jednotlivých kalendářních měsících měla povinnost platit zálohy na pojistné či zda nebyl stanoven předpis výše záloh na pojistné (např. z důvodu nepodaného přehledu) nebo zda neměla povinnost platit zálohy na pojistné z důvodu trvání dočasné pracovní neschopnosti po celý kalendářní měsíc.

Kdy letos podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích OSVČ zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení? Využijte kalendář pro rok 2022

Přehled nabízí všech plateb uhrazených v aktuálním a předchozím kalendářním roce (dle volby roku, automaticky bude přednastaven náhled na aktuální rok). OSVČ tak uvidí přehled všech plateb, které uhradila, včetně plateb uhrazených ve prospěch splátkového kalendáře, pokut, platebního výměru či paušálních záloh na pojistné (poplatník v paušálním režimu), ale také plateb vrácených (přeplatek na pojistném). 

Informace o zaplacených zálohách na pojistné a přehled dalších plateb si bude moci OSVČ vytisknout (formát PDF). 

Vždy budou zobrazeny jen předpisy záloh na pojistné a jednotlivé platby za aktuální a předcházející kalendářní rok – nebude uchovávána historie (tzn. že např. v roce 2023 již OSVČ neuvidí informace o zaplacených zálohách na pojistné a přehled plateb pro rok 2021). 

Neměla-li OSVČ v aktuálním nebo předcházejícím kalendářním roce evidován alespoň jeden den výkonu samostatné výdělečné činnosti, bude na to při vstupu do služby Informace o zaplacených zálohách na pojistné upozorněna. 

Informace o zaplacených zálohách na pojistné a přehled o provedených platbách budou aktualizovány vždy jen jednou měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce s tím, že OSVČ uvidí úhrady záloh na pojistné a platby přijaté nejpozději do konce předchozího kalendářního měsíce.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).