Hlavní navigace

Konec plastovým občankám a dalším dokladům. Vláda schválila projekt eDoklad

18. 5. 2023

Sdílet

18.5.23 1*/peněženka, doklady, Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

K prokázání a ověření totožnosti už nebude nutné předložení fyzických dokladů. Od nového roku by mělo být možné svou totožnost prokazovat aplikací v mobilu.

Dodání aplikace bylo opakovaně slibováno na konci letošního nebo začátku příštího roku. Tento termín by ale nemohl být splněn, pokud by se s projektem čekalo až na nabytí účinnosti změn v souvisejících zákonech. Vláda proto usnesením pověřila DIA projektem už v předstihu.

Konec plastovým dokladům

eDoklady jsou jednou z priorit v oblasti digitalizace, která je uvedena v programovém prohlášení vlády. Co nejrychleji, nejpozději v roce 2023, zrušíme povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak (tvorba tzv. eDokladů), uvádí vládní prohlášení.

Ověřovat věk v hospodě bude možné bez občanky Přečtěte si také:

Ověřovat věk v hospodě bude možné bez občanky

Projekt eDoklad umožní prokázání nebo ověření totožnosti a zajistí snazší přístup k veřejným a soukromým službám. Poslouží také jako bezpečné úložiště nejen pro údaje o totožnosti, ale i pro pověření a další atributy spojené s identitou osoby.

Jak informuje sesterský server Lupa.cz, počítá se s tím, že české eDoklady budou v budoucnu propojeny s celoevropským systémem eWallet (tzv. evropská digitální peněženka). K tomu je potřeba, aby nabylo účinnosti příslušné nařízení EU (eIDAS2) a prováděcí předpisy k němu. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).