Hlavní navigace

Máte nemovitosti ve více krajích? Daň nelze rozložit, i když přesáhne 5000 Kč

20. 5. 2024

Sdílet

20.5.24 /3x/ Nemovitost, dům, byt, peníze, barák Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud vám vyjde daň z nemovitých věcí přes 5000 Kč, lze její platbu rozložit. To se však netýká situací, pokud máte nemovitosti ve více krajích a v jednotlivých krajích není daň vyšší než 5000 Kč.

Daň se platí do konce května

Většina poplatníků by už měla mít informace o výši daně z nemovitých věcí pro letošní rok. Standardně je daň nutné zaplatit do pátku 31. května. Pokud výše daně překročí 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první je nutné uhradit do konce května a druhou do pondělí 2. prosince (30. listopad je sobota). Výjimku mají zemědělci a chovatelé ryb, kteří musí daň či první část daně doplatit do pondělí 2. září. Případným druhým termínem zůstává 2. prosinec. Pokud vyjde daň na méně než 30 Kč, není nutné ji platit.

Informaci o tom, kolik na dani zaplatíte, začala finanční správa rozesílat v půlce dubna. Poplatníkům, kteří se přihlásili k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, byly všechny potřebné informace k placení daně doručeny do jejich e-mailové schránky. Právnickým osobám a držitelům datové schránky, kteří mají zřízenu datovou schránku fyzické osoby nebo datovou schránku podnikající fyzické osoby, byly informace pro placení daně doručeny do jejich datové schránky. Ostatním poplatníkům došla složenka.

Daň z nemovitých věcí je podle vás ve vaší obci...

Daň přes 5000 Kč za více krajů nelze rozložit

Kdo má nemovitosti ve více krajích, přišla mu složenka (informace) za každý kraj zvlášť. Přestože pak třeba celková daň po sečtení ve všech krajích přesáhla 5000 Kč, nemůže poplatník platbu daně svévolně rozložit. Daňová povinnost vzniká samostatně v rámci územní působnosti jednotlivého správce daně z nemovitých věcí (krajský FÚ) a posuzuje se vždy samostatně v rámci daného kraje. Částka 5000 Kč se tedy vždy posuzuje za daný kraj, uvedla serveru Podnikatel.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Kdo tak má například v Praze nemovitost, za kterou platí daň 6000 Kč, může ji rozložit do dvou splátek ve výši 3000 Kč. Jestliže však máte nemovitost v Praze s daní ve výši 3000 Kč a nemovitost v jižních Čechách rovněž s daní ve výši 3000 Kč, musíte daň (celkem 6000 Kč) zaplatit do konce května.

Nicméně platí, že v případě, že má poplatník nemovité věci ve více krajích do 5000 Kč a je pro něj příliš nákladné uhradit daň ve lhůtě do 31. května, může si požádat o rozložení úhrady daně na splátky. U závazků vůči finanční správě mohou poplatníci z důvodu tíživé sociální či ekonomické situace požádat správce daně o posečkání úhrady daně nebo její rozložení na splátky. Stačí podat příslušnému finančnímu úřadu vyplněnou žádost a zdůvodnit, proč o odklad nebo rozložení poplatník žádá, uzavřela Klára Křehlová s tím, že podrobnější informace k posečkání a rozložení úhrady daně na splátky s modelovými příklady jsou dostupné v informačním letáku.

Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2024? Přiznání musí podat více poplatníků Přečtěte si také:

Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2024? Přiznání musí podat více poplatníků

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).