Hlavní navigace

Mladiství si přišli pro pivo? Mohou být nastrčeni Českou obchodní inspekcí

1. 6. 2023

Sdílet

1.6.23 3x/ alkohol, pivo, cigarety, mladí lidé, mladiství Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Prodej alkoholu mladistvým a dětem je stále opakující se problém. V rámci kontrol využívá Česká obchodní inspekce figuranty, kteří prodejce alkoholu a cigaret prověřují. 

Figuranti provádějí tzv. kontrolní nákupy. Jde o mladiství většinou ve věku 15 a 16 let. Česká obchodní inspekce je využila i pro jednu z posledních mimořádných kontrolních akcí, a to v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. V některých provozovnách byly kontroly prováděny na základě udání. 

I lidé pod 18 let už mohou být kontrola, ČOI začala využívat mladistvé figuranty Přečtěte si také:

I lidé pod 18 let už mohou být kontrola, ČOI začala využívat mladistvé figuranty

Za prodej alkoholu mladistvým až milion korun pokuta

Bez ověření věku a bez doprovodu osoby starší 18 let byly figurantům prodány v 11 případech alkoholické nápoje, tabákové výrobky nebo elektronické cigarety. Na jedné kontrolované provozovně obchodník neinformoval o zákazu prodeje cigaret a alkoholických nápojů ve smyslu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Za porušení zákona hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Vzhledem k vysokému procentu zjištění, množství podaných stížností a závažnosti porušení budou kontroly s tímto zaměřením probíhat namátkově i nadále, uvedl k mimořádné kontrolní akci ředitel Inspektorátu pro Královéhradecký a Pardubický kraj František Švihlík.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).