Hlavní navigace

Může zaměstnavatel vyhodit zaměstnance na neschopence, když ho nezastihne doma?

18. 11. 2022

Sdílet

18.11.22 1*/dveře, klepat, ruka Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Kontroly zaměstnanců na nemocenské může zaměstnavatel provádět během prvních 14 dnů. Ten taky po tuto dobu zaměstnanci hradí náhradu mzdy. 

Pokud zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanec nedodržuje léčebný režim, může jej potrestat. Jestliže zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nedodržuje povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností neposkytnout náhradu mzdy nebo platu snížit nebo. 

Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu? Přečtěte si také:

Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu?

Může dostat zaměstnanec výpověď? 

Jak uvádí zákoník práce, zaměstnanec může dostat výpověď, poruší-li zvlášť hrubým způsobem povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a zákoníku práce, který uvádí: Zaměstnanci jsou v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti povinni dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění.

Pokud tedy zaměstnavatel nezastihne zaměstnance na neschopence doma, pokud tedy zrovna nemá vycházky, může s ním na základě tohoto porušení povinností rozvázat pracovní poměr. 

Na výpověď není mnoho času

Jak upozorňuje server Finance.cz, zaměstnavatel v této věci musí reagovat rychle. Výpověď je nutné doručit zaměstnanci do 1 měsíce od doby, kdy se dozvěděl o důvodu k výpovědi, maximálně však do roku, kdy se prohřešek stal. Více času, a to 1 měsíc navíc, má, pokud se jednání zaměstnance, kterým porušil léčebný režim, stane předmětem šetření jiného orgánu, typicky správy sociálního zabezpečení. Prodloužená lhůta se pak počítá ode dne, kdy se zaměstnavatel dozvěděl o výsledku šetření.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).