Hlavní navigace

Mzdové výměry půjde poslat na firemní e-mail i bez souhlasu zaměstnance

27. 5. 2024

Sdílet

27.5.24 /4x/ E-mail, zpráva, datová schránka, dopis Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Mzdové či platové výměry půjde nově zaslat na firemní e-mail zaměstnance i bez jeho souhlasu. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce.

Mzdový výměr na e-mail bez souhlasu zaměstnance

Novela zákoníku práce, která se nyní nachází v připomínkovém řízení, počítá i se zpružněním pravidel pro doručování platového a mzdového výměru zaměstnanci. Nově má být možné i bez zvláštního souhlasu zaměstnance, který je v současnosti vyžadován, doručit mzdový či platový výměr i v rámci svého interního systému na elektronickou adresu zaměstnance (resp. na jeho elektronický účet) či na „firemní“ e-mail zaměstnance. Návrh přitom současně obsahuje záruky ochrany práv zaměstnance spočívající jednak v nutnosti opatřit nadále mzdový či platový výměr uznávaným el. podpisem, jednak v garanci možnosti zaměstnance uložit si takto doručený výměr do vlastní dispozice (např. si jej přeposlat na soukromý email či stáhnout na USB disk) a vytisknout jej, doplňuje důvodová zpráva.

Má jít nicméně o možnost a nikoli povinnost. I nadále tak zůstanou zachovány všechny stávající možnosti zaměstnavatele při doručování mzdového a platového výměru zaměstnanci, tj. zaměstnavatel může výměr doručit např. na pracovišti jeho předáním zaměstnanci do vlastních rukou, prostřednictvím provozovatele poštovních služeb anebo prostřednictvím datové schránky. Ostatně zaměstnavatel může pro doručování mzdového/platového výměru nadále použít i postup podle § 335 odst. 1 a 2, přičemž výhodou tohoto postupu je především existence fikce doručení, upřesňuje důvodová zpráva.

Pokud zaměstnavatel nově zvolí doručení na firemní e-mail, účinky doručení nastanou okamžikem, kdy převzetí potvrdí zaměstnanec zaměstnavateli datovou zprávou (např. zaměstnanec odklikne převzetí zprávy obsahující výměr anebo v rámci interního systému odklikne potvrzení o přečtení dokumentu, což tento systém zaznamená). Zaměstnavatel tak nebude moct spoléhat na fikci doručení. Za účelem zajištění větší právní jistoty zaměstnavatele za situace, kdy k potvrzení doručení po odeslání mzdového/platového výměru nedochází, se rovněž stanoví, že nedojde-li k potvrzení převzetí písemnosti ve lhůtě 15 dnů ode dne jejího odeslání, je doručení neúčinné. Zaměstnavatel se pak bude moci s jistotou skutkového stavu rozhodnout o dalším postupu (např. zvolí jiný způsob doručení, případně celý postup zopakuje), uzavírá důvodová zpráva s tím, že změny by měly platit od roku 2025.

Jak využíváte dohody konané mimo pracovní poměr po novele zákoníku práce?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).