Hlavní navigace

Nápad zvýšit daň z nemovitostí je nebezpečný, tvrdil Stanjura. Teď ji chce zdvojnásobit

15. 3. 2023

Sdílet

5.2.24 /4x/ Zbyněk Stanjura Autor: Úřad vlády ČR

Daň z nemovitých věcí by se mohla zvýšit až na dvojnásobek, potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr financí Zbyněk Stanjura. Ještě před volbami přitom tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný.

Daň z nemovitostí by se mohla zvýšit až na dvojnásobek

Ministr financí Zbyněk Stanjura v médiích opakované hovoří o zvýšení daně z nemovitých věcí. Naposledy v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že by se daň mohla zvýšit až dvojnásobně a výnos změny ve výši 6 až 8 miliard korun by celý připadl státu. Aktuálně přitom platí, že výnos z daně nemovitých věcí je čistě příjmem obce, ve které se nemovitost nachází.

Zbyněk Stanjura navíc před volbami do Poslanecké sněmovny tvrdil, že nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí jsou právě nájemníci. To není správná cesta. My naopak chceme digitalizaci, zjednodušení stavebního řízení a nízké daně, napsal v srpnu 2021 na svém facebookovém profilu.

Progresi u daně z nemovitostí Stanjura odmítá

Jak dnes dále řekl v rozhovoru Stanjura, zavádění progrese do daně z nemovitostí, kdy by se za první nemovitost, kde člověk bydlí, platila nejnižší daň a za každou další vyšší, odmítá. Má se zatěžovat vyšší daní byt, který rodiče koupí pro své děti, které ještě studují? To se má zatěžovat vyšší daní jako investiční spekulace? Jak bychom to posuzovali v rámci rodiny, když to rodiče přepíšou na děti? Preferuji jednoduchý daňový systém, dodal Stanjura.

Která okresní města změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023? Přečtěte si také:

Která okresní města změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).