Hlavní navigace

Nejchudší senioři si polepší, minimální důchod se zvýší o tisíce korun

15. 7. 2024

Sdílet

15.7.24 /4x/ Senior, důchodce, důchod, peníze Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Minimální procentní výměra důchodů by měla od roku 2026 činit 10 % průměrné mzdy. V letošních číslech by to znamenalo zvýšení minimální penze z 5170 Kč na 8800 Kč.

Procentní výměra má činit 10 % průměrné mzdy

Součást důchodové reformy, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna, tvoří i zvýšení minimální procentní výměry u všech typů důchodů. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se tím dosáhne adekvátního odlišení úrovně základního hmotného zabezpečení osob, které získaly nárok na příslušný typ důchodu, od úrovně zabezpečení osob, které podmínky nároku na důchod vůbec nesplnily. 

Jak uvedlo MPSV, je třeba zohlednit, že důvody nízké výše odváděných příspěvků mohou být různé, a není možné je v každém individuálním případě důsledně přezkoumávat. Nemusí se vždy nutně jednat o osoby, které se cíleně vyhýbaly pracovní aktivitě nebo záměrně podhodnocovaly (tzv. „optimalizovaly“) výši svých příjmů; může se jednat též o osoby, které i přes aktivní snahu neměly příležitost vykonávat solidně ohodnocené zaměstnání nebo z důvodu tíživé sociální situace a neznalosti souvislostí přijaly zaměstnání bez účasti na pojištění, nebo které byly např. okolnostmi (zejm. zdravotní nebo rodinné důvody) přinuceny odejít do důchodu předčasně, píše se v důvodové zprávě. 

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu Přečtěte si také:

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu

Minimální důchod by dosáhl 8800 Kč

Konkrétně by se měla zvýšit minimální procentní výměry důchodu ze stávajících 770 Kč na 10 % průměrné mzdy. Pro rok 2024 činí průměrná mzda 43 967 Kč, takže by nově minimální procentní výměra činila více než 4 tisíce korun. Minimální důchod, který v současnosti činí 5170 Kč, by se tak zvýšil na 8800 Kč. 

Aktuálně je pod úrovní nově navrhované výše minimálních procentních výměr vypláceno 35 tisíc důchodů, což představuje zhruba 1 % všech vyplácených penzí. „Nejčastěji jde o starobní důchody, které tvoří více jak 70 % všech těchto důchodů s tím, že z 60 % jde o starobní důchody, které byly přiznané jako předčasné. Nicméně u více než 75 % případů těchto starobních důchodů je příjemce důchodu poživatelem i pozůstalostního důchodu a samotný starobní důchod není jediným zdrojem příjmů,“ upřesňuje důvodová zpráva. 

Příklad 

Pokud by opatření platilo v roce 2023, činila by minimální výše procentní výměry u starobního důchodu a I3 4040 Kč, u I2 by činila 2020 Kč a u I1 by činila 1347 Kč. Minimální starobní důchod a minimální I3 by včetně ZV činil 8 080 Kč, minimální I2 by činil 6 060 Kč a minimální I1 by činil 5 387 Kč. Jde-li o dílčí důchod, příslušné částky se krátí podle poměru dob získaných v ČR a úhrnu všech dob získaných v ČR i ve smluvní cizině. 

Pokud bude návrh schválen, ke zvýšení minimální procentní výměry dojde od roku 2026.

Zajímáte se průběžně o pravděpodobnou výši vašeho starobního důchodu?

  • 15. 7. 2024 13:29

    vevuna

    Co jsou to "nejchudší senioři"? Takže já, v zaměstnání od 17 let, nikdy nemocná, jen MD a RD - do 2,5 roku dítěte, tehdy. Školy jsem vystudovala dálkově, měla jsem 2 až 3 zaměstnání - do roku 1989. Po roce 1989 jsem měla zaměstnání a vedlejší činnost jako OSVČ. Odvedla jsem na sociálním pojištění ze všech svých výdělků. Důchod mám průměrný. A proto, i vzhledem k růstu inflace, nedostanu přidáno, protože ti, kteří se nesnažili, nepracovali, byli na ÚP, jsou teď "nejchudší" a musí "se" jim přidat? Po roce 1948, moje prarodiče i z otcovy i z matčiny strany nepobírali žádný starobní důchod. Nikdy nebyli důchodově pojištěni. Co tehdy dostávali - cca 100 - 300 Kčs, nevím, jaké dávky to byly. Dnešní "nejchudší" senioři, že by byli na tom stejně jako moje prarodiče? Ti sice nebyli důchodově pojištění, ale pracovali celý svůj život. Znám jednu "chudou seniorku". Pracovala na částečný úvazek, požádala o předčasný starobní důchod. Na moji poznámku, že to není dobré, mi řekla, že "stejně mi to doplatí sociálka". Já žasnu. Toto je lepší socialismu, než před rokem 1989.

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).