Hlavní navigace

Některé daňové povinnosti vychází letos na víkend. Musí být splněny před, nebo po něm?

21. 3. 2023

Sdílet

18.5.23 4*/muž, zamyšlený, podnikatel, dotaz, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V letošním roce vychází hned několik povinností spojených s daněmi na jeden z víkendových dnů. Musí být splněny v pátek před víkendem, nebo stačí až v pondělí po něm? 

Jeden z příkladů popsané situace se týká nejzazšího termínu pro podání daňového přiznání v listinné podobě. Standardně je tento termín stanoven na 1. dubna. V letošním roce však vychází na 1. duben na sobotu. 

Podobně je to s posledním možným termínem podání přehledů zdravotní pojišťovně, který musí dodržet ti, kteří nepodávají daňové přiznání. Standardně je tento termín stanoven na 8. dubna. Letos však tento den vychází na sobotu a ještě ke všemu se jedná o velikonoční víkend, tudíž v pondělí hned po něm je státní svátek. 

Některé OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně už v dubnu Přečtěte si také:

Některé OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně už v dubnu

Kdy plnit daňovou povinnost, pokud termín vychází na víkend či státní svátek? 

V případě, že vyjde nejzazší termín pro jakoukoli daňovou povinnost, ať už jde o podání daňového přiznání nebo přehledu o příjmech a výdajích či uhrazení případné daně či nedoplatku na pojistném, na sobotu nebo neděli, posouvá se termín na pondělí. Povinnost stačí tedy splnit po víkendu. Podobně je to v případě státního svátku. Povinnost lze splnit až po něm.  

V letošním roce se tedy termín pro podání přehledu zdravotní pojišťovně těmi, kteří nepodávají daňové přiznání, posouvá na úterý 11. dubna 2023. Podání přiznání k dani v papírové podobě musí být provedeno nejpozději do pondělí 3. dubna. 

Přehled termínů, dokdy podat daňové přiznání a přehledy Přečtěte si také:

Přehled termínů, dokdy podat daňové přiznání a přehledy

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).