Hlavní navigace

Někteří zaměstnavatelé mají od 1. dubna novou ohlašovací povinnost

24. 3. 2023

Sdílet

24.3.23 3krát/ muž, zamyšlení, myslet Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Se začátkem dubna přibyde zaměstnavatelům nová ohlašovací povinnost. Týkat se bude těch, kteří zaměstnávají osoby s dočasnou ochranou. Nově budou muset přihlašovat i ty osoby, u kterých nevznikla účast na nemocenském pojištění. 

Novela zákona, kterým se mění zákon o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, nabude účinnosti 1. dubna 2023. 

Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí Přečtěte si také:

Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí

Nová povinnost zaměstnavatelů

Do účinnosti novely musí být přihlášeni pouze ti zaměstnanci, kterým vznikla účast na nemocenském pojištění, a to standardním způsobem. Po 1. dubnu 2023 bude právnická nebo fyzická osoba jako zaměstnavatel povinna nahlásit nástup každého zaměstnance, který je cizincem požívajícím dočasné ochrany podle zvláštního právního předpisu, v pracovním poměru nebo činného na základě dohody o pracovní činnosti, jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu podle zákona o nemocenském pojištění, nebo zaměstnance s dočasnou ochranou činného na základě dohody o provedení práce. 

Oznámení o nástupu do zaměstnání se bude podávat bez ohledu na to, zda vznikla účast na nemocenském pojištění . Evidovány tedy budou i dosud nepojištěné osoby.

Od data účinnosti pak platí, že zaměstnanci s dočasnou ochranou v nepojištěných pracovněprávních vztazích budou nahlašováni a následně evidováni stejným způsobem jako zaměstnanci, kterým vznikla účast na pojištění, tedy prostřednictvím ePodání „Oznámení o nástupu do zaměstnání“. Lhůta je 8 kalendářních dnů ode dne nástupu zaměstnance s dočasnou ochranou do zaměstnání. 

Zaměstnavatelé budou na ČSSZ přihlašovat i dohodáře. Které konkrétně? Přečtěte si také:

Zaměstnavatelé budou na ČSSZ přihlašovat i dohodáře. Které konkrétně?

Přihlašovat se budou muset také sami zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají pouze nepojištěné osoby. Doposud nepodléhali nutnosti registrace u České správy sociálního zabezpečení. Nově tuto povinnost mít budou. Nově se přihlásí do evidence zaměstnavatelů zaměstnávajících zaměstnance s dočasnou ochranou.

Stávající zaměstnanci a zaměstnavatelé 

Co se týká zaměstnance s dočasnou ochranou v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti, jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu, nebo zaměstnance s dočasnou ochranou na dohodě o provedení práce, jehož pracovněprávní vztah vznikl před účinnosti novely a dosud nebyl přihlášen k pojištění, zaměstnavatel oznamuje jeho nástup do zaměstnání do 30 kalendářních dnů od nabytí účinnosti novely. Povinnost pro zaměstnavatele neplatí pouze v případě, že tento pracovněprávní vztah skončí do 30 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. 

Zaměstnavateli, který by zaměstnával pouze výše uvedené zaměstnance s dočasnou ochranou, u kterých se dosud nástup do zaměstnání nehlásil a který díky tomu zatím nemusel sám být přihlášen u ČSSZ v registru zaměstnavatelů, nově tato povinnost vznikne. Přihlásit se musí do 30 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti novely. Povinnost neplatí pro zaměstnavatele pouze tehdy, pokud pracovněprávní vztah všech jeho zaměstnanců, kteří jsou výše uvedenými zaměstnanci s dočasnou ochranou, skončí do 30 kalendářních dnů ode dne, kdy novela nabývá účinnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).