Hlavní navigace

Nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní pojištění, a to už za leden

2. 1. 2023

Sdílet

2.1.23 /2x/ Kalendář, čas, pozdě, lhůta, termín Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

OSVČ by neměly zapomenout na změnu zálohy na zdravotní pojištění, a to už za leden. Novou zálohu je tak nutné uhradit do 8. února.

Zálohy na zdravotko je nutné změnit do 8. února

Většina OSVČ musí změnit výši záloh na zdravotní pojištění. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši, konkrétně 2722 Kč, a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven od prvního do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února. Navýšit odváděnou částku si musí všechny OSVČ, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a dosud platí minimum 2627 Kč (výše pro rok 2022), případně platí více než tuto částku, ale míň než 2722 Kč, doplnila Viktorie Plívová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha na zdravotní pojištění, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojištění stačí řešit až po podání přehledu

Zatímco u zdravotního pojištění řeší většina OSVČ zálohy už na začátku roku, u sociálního pojištění mají čas až do podání přehledu. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2023. Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2022, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Minimální měsíční záloha na důchodové pojištění pro hlavní činnost bude od roku 2023 činit 2944 Kč, pro vedlejší výdělečnou činnost 1178 Kč.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).