Hlavní navigace

OSVČ a lidé pracující na dohody mají získat nárok na ošetřovné

9. 10. 2023

Sdílet

9.10.23 /2x/ Nemocné dítě, ošetřovné, matka a babička Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

OSVČ a lidé pracující na dohody by měli získat nárok na ošetřovné. Počítá s tím novela zákona o nemocenském pojištění, kterou předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Nárok na ošetřovné získají dohodáři i OSVČ

Novela zákona o nemocenském pojištění, u které před několika dny skončilo připomínkové řízení, přináší několik změn v oblasti pojistného. Jednou z nich je zavedení ošetřovného pro OSVČ, zahraniční zaměstnance a zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti za zaměstnání malého rozsahu, jedná-li se o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti v souvislosti se zavedením povinnosti platit pojistné na nemocenské pojištění všem pojištěncům. V případě, kdy výše uvedení pojištěnci budou hradit pojistné na nemocenské pojištění ve stejné výši jako ostatní pojištěnci, kteří mají nárok na všechny dávky, jeví se jako krajně nekorektní neposkytovat těmto vyjmenovaným pojištěncům úplnou sociální ochranu, tzn. nároky na všechny dávky nemocenského pojištění včetně ošetřovného, píše se v důvodové zprávě. 

Dohodáři budou mít nárok na ošetřovné jen v případě, pokud pojištění trvalo aspoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž u zaměstnance vznikla potřeba ošetřování. Stejná lhůta bude platit i pro OSVČ. 

 U OSVČ má nicméně platit, že v případě, kdy se přihlásí k dobrovolnému nemocenskému pojištění do 8 dnů po skončení zaměstnání a ve skončeném zaměstnání byla účastna nemocenského pojištění v posledních 3 měsících po celou dobu trvání zaměstnání, neplatí pro ni tříměsíční čekací doba pro vznik nároku na dávku nemocenského pojištění. Přihláška k nemocenskému pojištění OSVČ musí být doručena na OSSZ nejpozději 8. den po skončení zaměstnání, i kdyby tímto dnem byla sobota, neděle nebo svátek. Účast na nemocenském pojištění OSVČ nemůže vzniknout přede dnem, v němž OSSZ obdrží přihlášku, dodává důvodová zpráva s tím, že v prvních 14 dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti nebudou mít OSVČ na ošetřovné nárok.

Pokud projde novela legislativním procesem, změny by měly začít platit od roku 2025.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).