Hlavní navigace

OSVČ, které mají datovku, už nebudou v seznamu s adresou, slibuje Bartoš

27. 3. 2023

Sdílet

25.5.23.5x/ Schránka, dopis, pošta, muž, psaní Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Všechny OSVČ, kterým byla zřízena datová schránka pro podnikatele, musí počítat musí nyní počítat s tím, že jejich jméno a kompletní adresa budou veřejně dostupné. To však chce změnit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V seznamu OSVČ už nebudou adresy

Jak píše server Lupa.cz, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na Twitteru slíbil, že do konce dubna chce novelou zákona změnit rozsah zveřejňovaných údajů v seznamu datových schránek jak u živnostníků, tak u nepodnikajících fyzických osob. U podnikatelé by nově bylo v seznamu pouze IČO, u nepodnikajících osob pak obec a datum narození.

To v seznamech dosud není. Každý, kdo by si stáhl aktualizovaný seznam držitelů před novelizací zákona, by tak mohl k již získaným údajům přes identifikátor datové schránky přiřadit dále i datum narození držitele a paradoxně získat komplexnější rozsah osobních údajů, než měl k dispozici doposud.

Na ohrožení soukromí majitelů datových schránek jako první upozornil server Lupa.cz v rámci seriálu Jak na datovku. Zatímco u nepodnikatelů lze v nastavení datovky publikování údajů do veřejného seznamu ve formátu otevřených dat odstranit, u živnostníků to možné není. Stejné údaje sice lze zjistit z jiných veřejných rejstříků (registr živnostenského podnikání, obchodní rejstřík, ARES a další), nikde však ne za všechny podnikatelské subjekty najednou. Z žádného jiného zdroje tak nelze tyto údaje získat o všech podnikatelích takřka na jediné kliknutí.

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou Přečtěte si také:

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).