Hlavní navigace

OSVČ, nenechte se mýlit, nový nefinanční reporting se dotkne i vás

10. 10. 2023

Sdílet

10.20.23 /3x/ Šok, překvapení, chyba, údiv, vztek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Drtivá většina OSVČ a menších firem se mylně domnívá, že se jich netýkají nová pravidla pro nefinanční reporting, která začnou platit od roku 2024. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR).

Nová pravidla se dotknou i OSVČ

Od ledna 2024 začne platit pro podnikatele nová informační povinnost, kdy budou muset ve své zprávě o hospodaření uvádět, jak jejich obchodní model podnikání přispívá k ochraně životního prostředí nebo zohledňuje sociální aspekty, jako jsou transparentní odměňování zaměstnanců, rovné příležitosti žen a mužů na pracovišti či lidská práva. Tyto informace bude muset uvádět každá firma, která má více než 500 zaměstnanců (od roku 2025 i společnosti s více než 250 zaměstnanci).

Nová pravidla se však netýkají pouze velkých firem. K sestavení zpráv totiž budou podniky potřebovat informace také od OSVČ a malých a středních podniků, pokud jsou součástí jejich dodavatelského řetězce. Nové povinnosti se tak podle HK ČR budou propisovat do obchodních smluv s dodavateli a obchodními partnery a dopadnou tak i na drobné podnikatele. Ze šetření Hospodářské komory ale vyplynulo, že drobní podnikatelé, ani malé a střední firmy s touto novou povinností zatím nepočítají. Přes 80 % OSVČ a malých firem je totiž přesvědčeno, že jejich podnikání se směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti netýká. A to i přesto, že drtivá většina z nich je i podle jejich vlastních vyjádření součástí dodavatelského řetězce společností, jež budou muset nefinanční informace reportovat, uvedl Miroslav Diro, mluvčí HK ČR.

Zatímco drobní podnikatelé se mylně domnívají, že se jich nové povinnosti nedotknou, velké firmy se na ně již začaly chystat. Každá osmá společnost je už připravena a další desítky procent firem už na přípravě pracují. Velkých firem, které se na změnu pravidel vůbec nepřipravují a ani to neplánují, je pouze šest procent, uzavřela viceprezidentka HK ČR Jana Havrdová.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).