Hlavní navigace

Platíte nově paušální daň OSVČ? Přiznání za rok 2022 ještě musíte podat

6. 2. 2023

Sdílet

26.7.23 /4x/ žena, úřednice, upozornění, pozor, prst Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Jednu z výhod paušálního režimu OSVČ tvoří skutečnost, že nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy. Pokud jste však začali platit paušální daň až letos, za rok 2022 ještě přiznání podat musíte.

Jaké jsou podmínky a výhody paušální daně

Institut paušální daně nemohou využít všechny OSVČ. Paušální daň se od roku 2023 týká OSVČ, které mají příjmy do 2 milionu korun (doposud byl limit 1 milion korun). Na paušál naopak mohou zapomenout plátci DPH (nárok nemají ani dobrovolní plátci DPH) i ti, kteří mají i registrační povinnost k DPH, s výjimkou registrační povinnosti identifikované osoby.

Paušální daň se od roku 2023 platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, do kterého OSVČ spadá. V prvním pásmu se platí 6208 Kč (minimální částka zdravotního pojistného, 1,15násobek minima sociálního pojistného a daň ve výši 100 Kč). V druhém pásmu OSVČ hradí 16 000 Kč a ve třetím 26 000 Kč.

Poplatník, který se nachází v režimu paušální daně, nemusí podávat daňové přiznání a ani přehledy pojistného, určitou evidenci příjmů však OSVČ vést musí. Může totiž dojít například k situaci, že poplatník bude povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob (např. proto, že daň poplatníka nebude rovna paušální dani, neboť jeho příjmy ze samostatné činnosti převýšily 2 000 000 Kč nebo poplatník obdržel příjmy ze závislé činnosti, stal se plátcem DPH nebo společníkem v.o.s.).

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

Přiznání za rok 2022 musíte podat

Pozor ale na to, že pokud jste do paušálního režimu vstoupili až letos, musíte za loňský rok ještě podat daňové přiznání a přehledy a případně doplatit daně a pojistná. V některých případech je navíc nutné při přechodu na paušální režim ještě provést úpravu základu daně. Od roku 2023 nicméně již nemusíte upravovat základ daně o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y), a o hodnotu dluhů, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou přijatých a zaplacených záloh a o cenu nespotřebovaných zásob.

Lhůta pro podání přiznání vyprší na začátku dubna. Kdo podá přiznání elektronicky, může ho podat až do začátku května.

Kdo všechno podává daňové přiznání za rok 2022? A komu se to vyplatí, i když nemusí? Přečtěte si také:

Kdo všechno podává daňové přiznání za rok 2022? A komu se to vyplatí, i když nemusí?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).