Hlavní navigace

Podnikatelům v dopravě bude odloženo DPH. Co musí nyní udělat?

25. 3. 2022

Sdílet

25. 3. 22 / 1x / řidič, radost, kamion, doprava Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministr financí Zbyněk Stanjura v souvislosti s mimořádnou událostí v podobě ruské invaze na území Ukrajiny ve čtvrtek 24. března rozhodl o prominutí úroků z prodlení a z posečkání na DPH, tedy o odložení plateb DPH až do 31. října 2022.

Jedná se o generální pardon ministra financí, který je reakcí na rostoucí ceny pohonných hmot a související jednání s podnikateli v dopravě. 

Podnikatelům fakticky umožníme odložit platby DPH až o sedm měsíců. Zároveň nemusí celý rok platit zálohy na silniční daň, kterou navíc pro auta do 12 tun celou zrušíme. Pomůžeme tím dopravcům zlepšit jejich cash-flow v aktuálně složité situaci, dodává Zbyněk Stanjura

Jak požádat o prominutí DPH? 

Čtvrtletní zálohy na silniční daň se po celý rok 2022 promíjí automaticky, ale odložení platby DPH je třeba oznámit finančnímu úřadu a potvrdit splnění podmínky pro odložení, tedy být podnikatelem v oblasti dopravy. Odložit je možné už únorovou platbu DPH splatnou k 25. březnu 2022. 

Vzor oznámení finančnímu úřadu pro odložení platby DPH: 

Oznamuji správci daně, že splňuji podmínky dle Rozhodnutí ministra financí o prominutí příslušenství daně a zálohy na daň z důvodu mimořádné události, tedy že jsem daňovým subjektem, u něhož převažující část příjmů za dotčené zdaňovací období pochází z podnikání v oblasti dopravy.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).