Hlavní navigace

Zálohy na silniční daň budou zrušeny, a to všem poplatníkům

16. 3. 2022

Sdílet

5.1.24 /3x/ autobus, řidič Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zálohy na silniční daň budou zrušeny všem poplatníkům, oznámil dnes ministr financí Zbyněk Stanjura. Jak upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí, jde o doplňující opatření k závazku zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun. 

Zálohy na silniční daň budou zrušeny

V reakci na rychle rostoucí ceny pohonných hmot vláda před týdnem rozhodla, že drobným podnikatelům a firmám uleví zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun. Dnes pak ministr financí Zbyněk Stanjura oznámil, že budou všem poplatníkům zrušeny zálohy na silniční daň. Poplatníky rovněž vyzval, aby zálohy už neplatili. Protože i pro ty, u kterých zůstane povinnost platit silniční daň, tedy u vozidel nad 12 tun, přejdeme z režimu pět záloh ročně na jednu platbu, abychom snížili administrativu, řekl Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády.

Jak následně uvedlo serveru Podnikatel.cz ministerstvo financí, neznamená to, že by ke zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun nemělo dojít. Je to doplňující opatření, které aktuálně promine zálohy na dani silniční všem jejím poplatníkům. Nadále přitom platí závazek ministerstva financí přijmout novelu zákona o dani silniční, která má tuto daň pro osobní auta a dodávky do 12 tun zrušit, vysvětlil Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Kromě odpuštění záloh si dopravci budou moct i odložit platbu DPH.

Psali jsme: Silniční daň bude zrušena, za 1 Kč na ni stát vybere 4krát míň než u jiných daní

Kdy se platí zálohy

Doposud platí, že během roku musí poplatníci silniční daně platit zálohy na daň, jejichž výše odpovídá 1/12 roční daňové sazby za každý kalendářní měsíc, ve kterém vozidlo v rozhodném období podléhalo dani silniční. Zálohy se vždy platí za jednotlivá čtvrtletí. V roce 2022 jsou zatím termíny:

  • do 19. dubna (na leden až březen)
  • do 15. července (na duben až červen)
  • do 17. října (na červenec až září)
  • do 15. prosince (na říjen a listopad)

Kdo je nyní poplatníkem silniční daně

Poplatníkem silniční daně je fyzická nebo právnická osoba, která provozuje vozidlo registrované v České republice a je zapsána v technickém průkazu. Poplatníkem daně může být také zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití jeho osobního automobilu při výkonu práce, jestliže daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Pokud existuje u jednoho vozidla poplatníků více, hradí daň společně a nerozdílně.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 3. 2022 7:29

    czbird

    A vyrovnani probehne “samo od sebe”, nebo se musi zadat? Ja uz treba v lednu poslal zalohu na cely rok dopredu… tak co ted s tim? Diky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).