Hlavní navigace

Pořádáte zábavu nebo slavnosti, kde se prodává alkohol. Musíte to hlásit celnímu úřadu

19. 8. 2022

Sdílet

19.8.22 1x/pivo, dívky, slavnosti, zábava ženy Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

S pořádáním venkovních akcí, kde se příležitostně prodává alkohol, je spojena nutná povinnost. Prodejce alkoholu musí záměr prodávat alkohol oznámit celnímu úřadu. Za opomenutí mohou padat pokuty. 

Alkoholické nápoje lze v rámci příležitostného prodeje prodávat na ochutnávce vína, ochutnávce částečně zkvašených hroznových moštů, farmářském a tradičním trhu, veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní, taneční a jim podobné akci.

Osoba, která hodlá prodávat lihoviny, je povinna prodej lihovin písemně oznámit správci spotřební daně (celnímu úřadu), v jehož územní působnosti se bude prodej uskutečňovat, nejpozději 5 pracovních dnů před zahájením prodeje.

Oznámení musí obsahovat:

  • daňové identifikační číslo osoby,
  • druh a množství lihoviny nabízené k prodeji,
  • místo prodeje,
  • druh a popis akce
  • datum zahájení a ukončení prodeje.

Na sportovní akci. která je přístupná veřejnosti, lze v rámci příležitostného prodeje prodávat alkoholické nápoje obsahující nejvýše 4,3 % objemová ethanolu a víno.

Povinnost podat hlášení se týká fyzických osob, spolků, sdružení, nadací, organizací, obcí i všech dalších, kteří akci pořádají a u této příležitosti mají v úmyslu prodávat alkoholické nápoje a lihoviny.

Letní hudební festivaly: Zde je velký přehled a názory jejich pořadatelů Přečtěte si také:

Letní hudební festivaly: Zde je velký přehled a názory jejich pořadatelů

Jak oznámení podat? 

Oznámení musí být učiněno osobně na podatelně celního úřadu, zasláno poštou, datovou schránkou či e-mail podepsaným oprávněným držitelem uznávaného podpisového certifikátu vydaného příslušnou certifikační autoritou, tj. opatřen elektronickým podpisem. Pokud chybí elektronický podpis, je třeba dodatečně podat oznámení znovu některou z kvalifikovaných forem podání, avšak nejpozději do 5 dnů ode dne, kdy prvotní oznámení došlo celnímu úřadu.

Za nesplnění povinnosti podání oznámení o příležitostném prodeji alkoholických nápojů a lihovin je úřad oprávněn uložit pokutu až do výše 800 000 korun, popřípadě zakázat činnosti do 6 měsíců.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).