Hlavní navigace

Připravte se, bude se i nadále zdražovat. Avizuje to více než 8 z 10 firem

20. 4. 2022

Sdílet

20.4.22 /2x/ Nárůst, graf, zvýšení, progres, úspěch Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Rostou ceny materiálů, meziproduktů i služeb a přestože si řada podniků sníží marže, zvýšení nákladů se promítne i do prodejních cen. Zdražování avizuje 84 % společností. Vyplývá to ze šetření, v němž se Hospodářská komora dotazovala svých členů na to, jaký vývoj cen očekávají.

Ceny vstupů letos porostou, očekávají prakticky všichni

Drtivá většina (94 %) podnikatelů uvedla, že se se letos zvýší ceny vstupů, jako jsou materiály, meziprodukty a služby zásadní pro podnikání, bez energií a mezd. Největší nárůsty cen očekávají podniky působící ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. Co se týká nárůstu cen energií (včetně pohonných hmot), očekává nárůst cen 97 % firem. Polovina respondentů dokonce předpokládá meziroční zvýšení energetických vstupů o více než 50 %.

Zvyšování prodejních cen očekává 84 % firem

Kvůli vysokým cenám energií a materiálů tak podnikatelé avizují, že budou muset letos zdražovat. Nárůst prodejních cen očekává více než 8 z 10 podniků (84 %). Rovná polovina společností si myslí, že jejich prodejní ceny letos vzrostou o více než desetinu. Nejvyšší nárůsty cen se čekají hlavně ve stavebnictví, významnou roli v tomto segmentu ekonomiky hraje nedostatek materiálu, součástek i pracovní síly, což dále negativně ovlivňuje válečný konflikt na Ukrajině. Ukrajinci totiž tvoří ve stavebnictví poměrně významnou pracovní sílu.

Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit, poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Do šetření Hospodářské komory realizovaného v druhé polovině března 2022 se zapojilo 398 zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů České republiky. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední i velké podniky.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).