Hlavní navigace

Přivýdělek na mateřské nebo rodičovské? Pozor na snížení důchodu

18. 9. 2023

Sdílet

18. 9. 23 (2x) Máma, dítě, práce, porod, rodič, sladění, balanc Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud si rodiče přivydělávají na mateřské nebo rodičovské, může se jim snížit důchod. A to tehdy, když jsou tyto přivýdělky nižší než předchozí a následné příjmy během takzvané náhradní doby pojištění.

Jak píše Měšec.cz, náhradní doba pojištění (NDP) je období, ve kterém se neodvádí pojistné, a přesto se tato doba za určitých podmínek započítává do potřebných let pojištění pro důchod. Typicky se jedná právě o dobu péče o dítě při pobírání peněžité pomoci v mateřství (lidově mateřská) nebo rodičovského příspěvku

Ne každý si může dovolit zůstat během mateřské a rodičovské bez vedlejších výdělků, i když jsou kvůli péči o dítě logicky většinou nižší než při práci na plný úvazek. Zde ale přichází problém, protože pokud se doba péče o dítě do 4 let kryje s dobou, v níž jste měli příjmy, které se zahrnují do vyměřovacího základu, postupuje stát jinak. Naštěstí už existuje možnost, jak se snížení důchodu vyhnout.

Právní úprava platná do roku 2010 totiž upřednostňovala v případech souběhu vyloučené doby a doby s příjmy, jež spadají do vyměřovacího základu, vždy právě příjmy bez ohledu na to, jak nízké byly. To paradoxně vedlo k tomu, že byl takový rodič za své příkladné „budování rodiny“ a snahu o přivýdělek potrestán nižší penzí. Jeho příjmy se totiž „naředily“ nižšími výdělky dosahovanými během péče o malé dítě. 

Novější právní úprava už dává možnost tyto negativní dopady na výši důchodů eliminovat. Ale nebudete to mít zadarmo. 

V praxi mohou nastat dvě situace. Jde-li o období před 1. lednem 1996, pokud se kryje doba s vyšším příjmem s vyloučenou dobou, přihlíží se k tomuto příjmu a daná vyloučená doba se nezahrne do celkového počtu vyloučených dob. Naopak, v případě nižších příjmů se k těmto příjmům nepřihlíží a daná vyloučená doba se do celkového součtu vyloučených dob zahrne, informoval Jiří Šafařík ze společnosti Freedom Financial Services, která se zaměřuje i na důchodové poradenství s tím, že po 31. prosinci 1995 se ale postupuje jinak: Doba péče o dítě, která se kryje s dobou s příjmy neboli vyměřovacími základy, není vyloučenou dobou. ČSSZ tedy zahrne do výpočtu výše důchodu vždy vyměřovací základy, pokud žena nebo muž pečující o dítě aktivně nepožádá o přednostní přihlédnutí k vyloučeným dobám. (Měšec.cz)

Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská Přečtěte si také:

Připravované změny v rodičovské dovolené: Ve hře je i dovolená prarodičovská

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).