Hlavní navigace

Rodičovský příspěvek

Jste podnikatelka a neplatíte si nemocenskou? Na mateřskou rovnou zapomeňte

Stát na podnikatelky v zajištění finanční pomoci po porodu zapomíná. Pokud si aktivně samy neplatí nemocenské pojištění, neuvidí ani korunu.

Doba čtení: 1 minuta

Otcové dětí a čerpaná mateřská, rodičovská a otcovská

Ne všichni mají jasno v pojmech. Zejména tam, kde čerpají překážky v práci nebo dávky otcové dětí. Nová nemocenská dávka situaci ještě zkomplikovala.

Doba čtení: 4 minuty

Prorodinná opatření pro zaměstnance i podnikatele mají v roce 2018 zelenou

Nemocenské a sociální dávky se upravují, rozšiřují a zvyšují. Kdy je třeba o změnu požádat a kdy nastane spolu s účinností novel automaticky?

Doba čtení: 5 minut

Od roku 2018 nejen vyšší rodičovský příspěvek

Mění se pravidla čerpání rodičovského příspěvku, zvyšuje se při narození vícerčat. Novela však přináší i další změny, např. ve zdravotním pojištění doktorandů.

Doba čtení: 4 minuty

Právní otazníky kolem čerpání rodičovské dovolené

Rodičovská dovolená versus rodičovský příspěvek. Rozdíl v pojmech, žádost o čerpání rodičovské dovolené, návrat do zaměstnání a potíže s ním spojené.

Doba čtení: 5 minut

Zvýší se rodičovský příspěvek a daňové zvýhodnění na první dítě

Novela zákona o státní sociální podpoře přináší řadu změn. A to do oblasti rodičovského příspěvku, daňového zvýhodnění a dalších prorodinných opatření.

12. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mění se pravidla rodičovského příspěvku a upravuje statut studenta

Změny ve státní sociální podpoře by mohly výrazně ovlivnit podmínky pobírání rodičovského příspěvku. Zasáhnou i soustavnou přípravu na budoucí povolání.

24. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Připravovaná nadílka prorodinných opatření. Na co vše se rodiče mohou těšit?

Vláda slibuje hned několik prorodinných opatření. Většinou se týkají rodičů malých dětí, ale jsou tu i návrhy, které se mohou dotknout prakticky kohokoliv.

Doba čtení: 4 minuty

Vláda odklepla otcovskou. Jak ji může získat OSVČ?

Novelou zákona o nemocenském pojištění bude zavedena nová dávka otcovské poporodní péče. OSVČ mají přísnější podmínky pro její získání.

11. 5. 2016 15:41
Doba čtení: 2 minuty

Zaměstnání na mateřské, rodičovské a práce v šestinedělí

Za jakých podmínek může být přidělena práce osobě na mateřské či rodičovské dovolené a může vůbec žena pracovat v době šesti týdnů po porodu?

Doba čtení: 4 minuty

Táta hlídá děti, máma vydělává. Zkušenost, která stojí za to

Tisíce českých mužů už mají zkušenost s rodičovskou dovolenou. Čtěte, jaké to je zůstat doma s dítětem a nechat manželku, aby se postarala o přísun peněz.

Doba čtení: 6 minut

Čekáte rodinu? Požádejte si o peněžitou pomoc

O peněžitou pomoc v mateřství mohou požádat i muži. Vyplatí se ale především ženám. Kdy a jak žádat, to radí následující článek.

24. 3. 2014 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Němky si možná splní sen českých žen. Budou pracovat jen čtyři dny v týdnu

Mladí Němci by mohli pracovat jen čtyři dny v týdnu. Pátý mají věnovat péči o potomstvo a udržovat oheň v rodinném krbu. Češi si o tom mohou nechat jen zdát.

Doba čtení: 3 minuty

Když na mateřskou či rodičovskou dovolenou nastupuje otec

Někdy je pro rodinu výhodnější pobírání mateřské nebo rovnou rodičovského příspěvku otcem dítěte. Zejména, pokud není matka (často OSVČ) nemocensky pojištěna.

Doba čtení: 7 minut

Víme, kdo musí vyplnit formulář, aby nepřišel o rodičovský příspěvek

Už jen týden zbývá některým rodičům na to, aby vyplnili prohlášení o bydlišti a nebyl jim pozastaven rodičovský příspěvek. Čtěte, kterých rodičů se to týká.

24. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty