Hlavní navigace

Řada českých firem se bez zaměstnanců z Ukrajiny neobejde

24. 2. 2022

Sdílet

27.12.22 /2x/ muž, podnikatel, rozhodování, zamyšlení Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Krize na Ukrajině se dříve či později v mnohém dotkne také České republiky. Výrazné dopady se očekávají mimo jiné na poli byznysu. Jak upozorňuje Hospodářská komora ČR, může být výrazně omezeno vydávání víz pro ukrajinské občany pracující v ČR. 

Podle zástupců podnikatelů by tak držitelé krátkodobých víz měli mít možnost získat dlouhodobá víza na území ČR bez nutnosti návratu na Ukrajinu. Již dnes máme informaci od ministerstva zahraničních věcí, že dochází k pozastavení vyřizování krátkodobých a dlouhodobých víz na Zastupitelském úřadu v Kyjevě. Generální konzulát ve Lvově a spolupracující vízové centrum v tuto chvíli nepřerušily svoji činnost. Ovšem vzhledem k eskalující situaci v zemi je nutné dopředu počítat s možností, že dojde k uzavření i těchto zastupitelských úřadů a nebude tak možné zajistit další dlouhodobě požadovaný počet nových žádostí od zaměstnavatelů, upozorňuje prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Některé obory se bez zaměstnanců z Ukrajiny neobejdou

Podle Hospodářské komory ČR existuje celá řada oborů, které se bez zaměstnanců z Ukrajiny neobejde. Jedná se zejména o obchod nebo ubytovací a další služby. 

Hospodářská komora ČR zároveň upozornila na dlouhodobě nedostatečně nastavenou kvótu pro některé země v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Zejména Indie, Kazachstán, Moldavsko a Mongolsko jsou země, kde dlouhodobě podle našich členů nekoresponduje nastavená kvóta se zájmem českých zaměstnavatelů o zahraniční pracovníky. Ta mnohdy převyšuje několinásobně nastavenou kvótu, což způsobuje prodloužení vyřízení zaměstnanecké karty zahraničního pracovníka, a tím dobu nástupu u českého zaměstnavatele. Jsme předvědčeni, že umíme zajistit k tomuto tématu odpovídající diskuzi o potřebných změnách, uzavírá viceprezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).