Hlavní navigace

Rodné číslo v občance je dnes velké riziko, varuje Úřad pro ochranu osobních údajů

28. 11. 2023

Sdílet

4.3.24 3*/žena, šok, údiv, obava, riziko, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Úřad pro ochranu osobních údajů se ohradil proti novele zákona o občanských průkazech, která navrhuje časově neohraničené uvádění rodného čísla v občanském průkazu. Podle úřadu by mělo být zrušeno.

Doklad, na kterém je uvedeno rodné číslo, je lehce zneužitelný. A to zejména ve virtuálním prostoru, kde jsou obtížné možnosti kontroly.V praxi běžně dochází k předávání občanských průkazů, jejich kopírování, fotografování a skenování. Přitom je nemožné zabránit pořízení další kopie či zneužití rodného čísla, uvádí úřad. 

Od nového roku bude možné mít občanku v mobilu Přečtěte si také:

Od nového roku bude možné mít občanku v mobilu

Rodné číslo v občance jako velké riziko

Vzhledem k dnešní dokonalosti výpočetní techniky, kterou doplňuje propojení jednotlivých zařízení globální datovou sítí, je možné datové fondy nekontrolovaně spojovat a informace využívat ke komerčním, marketingovým či jiným účelům.

ÚOOÚ připomíná, že Česká republika převzala rakouský model identifikátorů schválením zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech. Rodné číslo bylo nahrazeno zdrojovým identifikátorem fyzické osoby (ZIFO) a mnoha agendovými identifikátory fyzické osoby (AIFO).

Systém základních registrů a agendových identifikátorů byl spuštěn v roce 2012. Tím došlo k doplnění údaje o agendovém identifikátoru do datového fondu konkrétní agendy, čímž veřejná správa od roku 2012 postupně naplňuje základní požadavky na ochranu osobních údajů fyzických osob se zabráněním neoprávněného slučování údajů (tzv. profilování) o jedné osobě.

Ověřovat věk v hospodě bude možné bez občanky Přečtěte si také:

Ověřovat věk v hospodě bude možné bez občanky

Co se týká soukromého sektoru, pro ten je od 1. července 2022 v § 12 zákona o právu na digitální služby zaveden bezvýznamový směrový identifikátor (BSI), který soukromému sektoru plně nahrazuje rodné číslo a má pro něj tu výhodu, že poskytuje státem zaručenou lepší identifikaci klientů, a to bez ohledu na jakoukoliv změnu identifikátorů, včetně rodného čísla. Na rozdíl od rodného čísla ale není bezvýznamový směrový identifikátor univerzální, je totiž vázán na konkrétního podnikatele. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).