Hlavní navigace

Schillerová vloni prominula DPH na energie. Resort financí teď přezkoumá, zda nebylo rozhodnutí protizákonné

20. 5. 2022

Sdílet

27.3.24 /4x/ lupa, smlouva, kontrola, šetření Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová vydala loni na podzim rozhodnutí, dle kterého za listopad a prosinec odpustila DPH na energie. Tento generální pardon teď ale čeká přezkoumání. Cílem je zjistit, zda nebylo rozhodnutí protizákonné.

Problematikou se podrobně zabýval také server Podnikatel.cz. Oslovení odborníci potvrdili, že tímto krokem Schillerová překročila své kompetence a porušila zákon. Ceny energií se stanovují na základě tržních principů, a rozhodně se tak nejedná o žádnou mimořádnou událost. Domnívám se, že v tomto případě došlo k překročení kompetence, kterou zákon ministrovi financí svěřuje, uvedl serveru Podnikatel.cz Tomáš Hajdušek, vedoucí Sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců ČR. Podrobně v článku Znásilnění práva, říkají odborníci k vládním kejklím s DPH na energie

Jaký to bude mít vliv na plátce DPH? 

Resort financí se nyní rozhodl generální pardon, kdy je prominuta DPH za dodání elektřiny a plynu v listopadu a prosinci 2021, přezkoumat. Zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem. To znamená, že v tuto chvíli situace nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě. 

Podnět k přezkoumání rozkladovou komisí je namířen zejména na ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, jejíž nastání je ze zákona nezbytné k vydání generálního pardonu ministra financí. Mimořádnou událostí se v minulosti rozuměla například zdravotní krize jako covidová pandemie, přírodní katastrofa jako tornádo na jižní Moravě či válečný konflikt na Ukrajině. V důsledku těchto mimořádných události byla v minulých letech promíjena DPH z dodání respirátorů, testů proti covidu a očkovacích látek, nebo byly prodlužovány řádné lhůty pro splnění daňových povinností.

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu bylo rozhodnuto generálním pardonem bývalé ministryně financí dne 20. října 2021 s cílem reagovat prominutím daně na skokový růst cen energií a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. Rozhodnutí o prominutí DPH z dodání energií mohlo být také v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt a obdobná daňová opatření členských států byla v důsledku covidové pandemie Evropskou komisí tolerována.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).