Hlavní navigace

Sedí najeté kilometry v knize jízd? Finanční správa si to může ověřit ze silničních kamer

12. 8. 2022

Sdílet

18.7.23 3krát/muž, řidič, pochybnost, průšvih, doprava Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Od července tohoto roku si mohou finanční úřady vyžádat od Policie ČR záznamy o pohybu vozidla právě pro účely správy daní. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.

Takovou možnost může správce daně využít, pokud má podezření, že je neoprávněně uplatňován odpočet na dani. Například v případě podezření, že je v knize jízd vykázáno více kilometrů nebo se některé soukromé cesty vydávají za pracovní, aby se zvýšila částka, kterou pak lze jako náklad odečíst z daní.

Údaje o pohybu vozidel mohou mít vliv na DPH (například uznání, či neuznání nároku na odpočet daně na vstupu), daň z příjmů (například uznání nákladů na provoz vozidla a jeho odpisů) i daň ze závislé činnosti (například z důvodu používání firemního vozu pro soukromé účely), uvedla pro server Seznamzprávy Jana Janouškovádaňová specialistka společnosti Kodap.

Za čachry s kilometry hrozí trestní stíhání

Vozidla na silnicích jsou sledována přes systém automatické kontroly, který eviduje informace o řidičích a jejich vozidlech, jako jsou poznávací značka, podoba řidiče a údaje o místě a čase. Díky těmto informacím může správce daní snadno pátrat po tom, zda jsou údaje uvedené v knize jízd pravdivé. 

V případě odhalení podvodů s daňovými odpočty tohoto charakteru hrozí nejen doplácení daně a penále a úroky z prodlení, ale také trestní stíhání. 

Kniha jízd se u vozidel z hlediska daně z příjmu musí psát v případě, že si podnikatel do nákladů (v daňové evidenci výdajů) uznává skutečné náklady na pohonné hmoty (dále jen „PHM) a parkovné. Může se však rozhodnout využít výhodnější paušální výdaje podle § 24 odst. 2) písm. zákona o daních z příjmů

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 8. 2022 8:24

    Pepíček

    Škoda že se Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku nezabýval otázkou míry "šmírování" obyvatel nástroji určené původně k jiným účelům. Snad to brzy někdo napadne a trošku víc uvede do rozumných kolejí.
    Orwel by měl radost...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).