Hlavní navigace

Sociálka vyvrací mýtus ohledně podávání žádostí o důchod

24. 5. 2024

Sdílet

24.5.24 5*/ pozor, upozornění, žena, úřednice Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Poslední dobou se na sociálních sítích objevují mýty ohledně podávání žádostí o důchod. Česká správa sociálního zabezpečení uvádí vše na pravou míru. 

Jak úřad upozorňuje, existují pouze dva způsoby, jak o důchod (starobní, invalidní či pozůstalostní) požádat. Žádat je možné online nebo osobně. Žadatel si může způsob podání zvolit. 

S žádostí o důchod už na sociálku nemusíte, vše vyřešíte na dálku Přečtěte si také:

S žádostí o důchod už na sociálku nemusíte, vše vyřešíte na dálku

Dva způsoby podání žádosti

Osobně je podána žádost na kterékoliv správě sociálního zabezpečení. Pokud žadatel zvolí online cestu, je tak možné učinit prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Žádost o důchod je v obou případech nutné uplatnit v podobě předepsaného formuláře. Před oběma způsoby podání žádosti je vždy nezbytné prokázat svou totožnost 

Při osobním sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení je potřeba občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Při žádosti v elektronické podobě proběhne identifikace při přihlášení do služby ePortálu ČSSZ. 

Před odchodem do důchodu začněte shánět potřebná lejstra. Není jich málo. Poradí příručka Přečtěte si také:

Před odchodem do důchodu začněte shánět potřebná lejstra. Není jich málo. Poradí příručka

Pozor, žádost o důchod nelze poslat do datové schránky ČSSZ. Datová schránka je pouze jedním z identifikátorů vaší totožnosti, přes který se můžete přihlásit do ePortálu ČSSZ a žádost online podat. Žádost tak neodesíláte přes datovou schránku, ale přímo v prostředí ePortálu ČSSZ. Pokud pošlete žádost do datové schránky ČSSZ, nebude dodržena zákonem stanovená forma předepsaného formuláře, uzavírá úřad. 

Využívají podle vašeho názoru pojištěnci ePortál České správy sociálního zabezpečení?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).