Hlavní navigace

Stahujte oznámení o vstupu do paušálního režimu OSVČ pro rok 2023

12. 12. 2022

Sdílet

29.1.24 /4x/ Radost, prázdné ruce, léto Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Finanční správa zveřejnila nový formulář oznámení o vstupu do paušálního režimu. Oproti předchozí verzi se liší v tom, že v něm OSVČ uvádí, do jakého pásma paušální daně vstupuje. 

Formulář oznámení je již na světě

OSVČ, které se chtějí od roku 2023 přihlásit k paušální dani, již mohou stahovat formulář oznámení o vstupu do paušálního režimu. Oznámení je nutné podat do 10. ledna 2023. V oznámení se nově uvádí, v jakém pásmu se OSVČ bude nacházet, přičemž se vychází z příjmů v roce 2022. OSVČ musí zůstat po celé zdaňovací období v jednom pásmu. Pokud je OSVČ v paušálním režimu již letos a bude splňovat podmínky pro první pásmo i v následujícím roce, oznámení už znovu podávat nemusí.

V případě, že následující rok již nebude spadat do prvního pásma, ale do vyššího, musí podat oznámení o změně zvoleného pásma paušálního režimu, které dnes finanční správa rovněž zveřejnila. Toto ovšem neplatí pro přechod roku 2022 a 2023. Pokud OSVČ byla letos v paušálním režimu, ale zároveň přesáhla hranici příjmů 1 milionu korun, může být sice i pro rok 2023 v paušálním režimu, musí však nejprve podat oznámení o ukončení paušálního režimu (dle stávajícího § 38lg zákona o daních z příjmů) a následně podat za rok 2022 daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob včetně přehledů na sociální a zdravotní pojištění. Dále musí takový poplatník pro pokračování v paušálním režimu i v roce 2023 podat správci daně oznámení o vstupu do paušálního režimu odpovídající minimálně výši pásma dle dosažených příjmů v roce 2022.

Jak oznámení podat

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat jen:

  • na tiskopisu vydaném ministerstvem financí,
  • na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem ministerstva financí, nebo
  • datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně učiněnou elektronicky způsoby podle daňového řádu.

V oznámení o vstupu do paušálního režimu je poplatník povinen kromě obecných náležitostí podání uvést své identifikační a kontaktní údaje, údaje o vstupu do paušálního režimu, údaje o důchodovém pojištění poplatníka a údaje o veřejném zdravotním pojištění poplatníka a také pásmo paušální daně.

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

Pro koho je 1. pásmo 6208 Kč

První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů je jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.

První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. V tomto pásmu je paušální daň stanovená stejně jako v současnosti, tedy z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro rok 2023 tedy jde o částku 6208 Kč. 

Pro koho je 2. pásmo 16 000 Kč

Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod činí v druhém pásmu 16 000 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Pro koho je 3. pásmo 26 000 Kč

Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak musí platit 26 000 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).