Hlavní navigace

U některých zaměstnavatelů byla zvýšena sazba pojistného

5. 1. 2023

Sdílet

5.1.23 2*/Zaměstnavatelé, zaměstnanci, zaměstnávání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od ledna 2023 nabývá účinnosti zákon, kterým je novelizován zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Pro některé zaměstnavatele přináší vyšší sazbu pojistného. 

Jedná se o zaměstnavatele, který zaměstnává zdravotnické záchranáře (tj. zaměstnance, kteří vykonávají práce člena výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátora zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáře horské služby) nebo členy jednotky hasičského záchranného sboru (HZS) podniku. Ten bude odvádět z příjmů těchto zaměstnanců vyšší pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

Jak je to se snížením důchodového věku a důchodově pojištěnou dobou? Přečtěte si také:

Jak je to se snížením důchodového věku a důchodově pojištěnou dobou?

Doposud byla vyměřovacím základem zaměstnavatele pro placení pojistného částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů všech jeho zaměstnanců. Od 1. ledna 2023 je vyměřovacím základem zaměstnavatele: 

  • částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců, kteří nevykonávají práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, 
  • částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců, kteří vykonávají práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku.
Změny v sociálním pojištění pro záchranáře ovlivní i ostatní zaměstnavatele Přečtěte si také:

Změny v sociálním pojištění pro záchranáře ovlivní i ostatní zaměstnavatele

Pokud vykonával zaměstnanec v kalendářním měsíci práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku i jiné práce, je pro účely stanovení vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedeném v písmenu b) vyměřovacím základem zaměstnance, který vykonává práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, poměrná část vyměřovacího základu odpovídající době, po kterou vykonával práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, a to po zaokrouhlení na celé koruny směrem nahoru; pro účely stanovení vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedenému v písmenu a) je vyměřovacím základem zaměstnance zbylá poměrná část vyměřovacího základu, a to po zaokrouhlení na celé koruny směrem dolů. 

Zaměstnavatel, který zaměstnává jak zaměstnance vykonávající práce zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky HZS podniku, tak zaměstnance, kteří tyto práce nevykonávají, bude nově stanovovat dva vyměřovací základy zaměstnavatele. 

Z vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedeného v písmenu a) je zaměstnavatel nadále povinen platit pojistné v sazbě 24,8 %. Z vyměřovacího základu zaměstnavatele uvedeného v písmenu b) bude zaměstnavatel platit vyšší pojistné, sazba pojistného se přitom bude navyšovat postupně, a to následujícím způsobem: 

Sazba pojistného
Rok Výše sazby
2023 6,8 %
2024 27,8 %
2025 28,8 %
2026 29,8 %
Jaké změny přinese rok 2023 v sociálním pojištění pro zaměstnavatele? Přečtěte si také:

Jaké změny přinese rok 2023 v sociálním pojištění pro zaměstnavatele?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).