Hlavní navigace

Vyúčtování záloh na sociální pojištění nečekejte, dozvíte se ho jen online

25. 1. 2023

Sdílet

Už od loňska platí, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) neposílá vyúčtování záloh, tzv. inventuru pohledávek. Místo toho jsou informace o zaplacených zálohách na sociální pojištění OSVČ k dispozici na ePortálu ČSSZ. 

Papírové vyúčtování už je minulostí

Již v lednu 2022 spustila Česká správa sociálního zabezpečení novou online službu Informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ, která nahradila dřívější zasílání inventury pohledávek, tedy vyúčtování zaplacených záloh. Ani letos se tak už OSVČ vyúčtování od sociálky nedočkají. 

V online službě se OSVČ dozví všechny informace o svých platbách na důchodové pojištění a lze skrze ni rovněž podat i přehled o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok.  Služba umožňuje přímý přechod do interaktivního formuláře pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok, který se automaticky předvyplní základními údaji, jež jsou o OSVČ evidovány, včetně přiděleného variabilního symbolu důchodového pojištění OSVČ, ale také údaji o celkové výši uhrazených záloh za daný kalendářní rok dle evidence příslušné OSSZ, o měsících výkonu samostatné výdělečné činnosti a dalšími pomocnými údaji, upřesnila ČSSZ v tiskové zprávě. 

Čekáte na vyúčtování od OSSZ? Nedočkáte se, od 1. ledna 2022 je zasílání zrušeno Přečtěte si také:

Čekáte na vyúčtování od OSSZ? Nedočkáte se, od 1. ledna 2022 je zasílání zrušeno

Do ePortálu ČSSZ se lze přihlásit prostřednictvím Identity občana nebo datové schránky. Jestliže OSVČ využívá služeb účetní či daňového poradce, může tuto osobu zplnomocnit (pověřit) ke svému zastupování, na základě kterého budou požadované údaje přístupné zmocněnci. 

V online službě jsou k dispozici tyto informace: 

  • měsíční předpisy záloh na pojistné na důchodové pojištění, 
  • zda OSVČ měla v jednotlivých kalendářních měsících povinnost platit zálohy na pojistné, či zda nebyl stanoven předpis výše záloh na pojistné, 
  • ve kterých měsících nebyla povinnost platit zálohy na pojistné z důvodu dočasné pracovní neschopnosti či nezaložení účasti na důchodovém pojištění v předchozím kalendářním roce, 
  • přehled plateb OSVČ – příjmový účet, kde lze nalézt všechny platby uhrazené ve prospěch účtu důchodového pojištění OSVČ, které OSVČ uhradila v aktuálním a předchozím kalendářním roce.
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).