Hlavní navigace

Zapište si, kdy změnit paušální daň a zálohy na zdravotní a sociální pojištění

12. 10. 2022

Sdílet

18.4.24 3x/ Kalendář, termín, lhůta, čas, pozdě Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Kdy OSVČ musí změnit zálohy na zdravotní a sociální pojištění a paušální daň? Pozor na to, že termíny nejsou jednotné.

Paušální daň bude 6208 Kč

OSVČ, které se letos nachází v režimu paušální daně, si musí změnit její výši pro rok 2023 do 20. ledna 2023. Splatnost paušálního odvodu je totiž vždy 20. den v měsíci, za který se platí. Do 20. ledna je tak nutné uhradit paušální daň za leden již v nové výši. Částka 6208 Kč samozřejmě platí i pro OSVČ, které se rozhodnou vstoupit do paušálního režimu v roce 2023. Čas na přihlášení je ale jen do 10. ledna 2023.

Paušální daň OSVČ bude v roce 2023 činit 6208 Kč. Jaké se chystají změny? Přečtěte si také:

Paušální daň OSVČ bude v roce 2023 činit 6208 Kč. Jaké se chystají změny?

Zálohy na zdravotko je nutné změnit do 8. února

Většina OSVČ, jež působí ve standardním režimu, pak musí změnit výši záloh na zdravotní pojištění také na začátku roku. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši, konkrétně 2722 Kč, a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven od prvního do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února 2023.

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha na zdravotní pojištění, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojištění stačí řešit až po podání přehledu

Zatímco u zdravotního pojištění řeší většina OSVČ zálohy už na začátku roku, u sociálního pojištění mají čas až do podání přehledu. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2023. 

Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, který následuje po měsíci, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2022, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Pokud však z přehledu vyplyne nižší vyměřovací základ oproti předchozímu období, platí již od měsíce, v němž byl přehled podán.

Minimální měsíční záloha na důchodové pojištění pro hlavní činnost bude od roku 2023 činit 2994 Kč, pro vedlejší výdělečnou činnost 1178 Kč.

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023? Přečtěte si také:

Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2023?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).