Hlavní navigace

Zapomenout na podání přehledu může OSVČ vyjít na 50 tisíc. Využijte návod, jak na to

31. 3. 2022

Sdílet

23.8.23 4krát/ Strach, email, počítač, internet, žena, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Základním termínem pro podání přehledů o příjmech a výdajích České správě socálního zabezpečení je 2. května 2022. Tuto povinnost má každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která alespoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Výjimkou jsou OSVČ, které v roce 2021 platily paušální daň. 

Termíny pro podání přehledu OSVČ 

  • do 8. dubna 2022, pokud nemáte povinnost podat daňové přiznání
  • do 2. května 2022, pokud podáváte daňové přiznání bez daňového poradce (v listinné podobě nebo osobně)
  • do 2. června 2022, pokud podáváte daňové přiznání elektronicky
  • do 1. srpna 2022, pokud podáváte daňové přiznání s daňovým poradcem

Jak přehled OSVČ podat? 

Nejjednodušší formou je elektronické podání prostřednictvím interaktivního
formuláře dostupného na ePortálu ČSSZ.  Vyplnění tiskopisů na ePortálu ČSSZ není podmíněno přihlášením ke službám ePortálu. Pokud se však klient k ePortálu ČSSZ prostřednictvím své datové schránky nebo Národní identitní autority přihlásí, budou mu při práci s formulářem automaticky předvyplněny nejen identifikační údaje z databází ČSSZ, ale i další údaje potřebné pro správné vyplnění přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita.

Podání lze učinit také poštou na adresu místně příslušné OSSZ nebo je možné zajít na úřad osobně a tam vložit tiskopis do schránky pro příjem fyzických podání, která je umístěna obvykle u vstupu do budovy příslušné OSSZ. 

Česká správa sociálního zabezpečení nabízí podrobný návod, kde krok po kroku vyplňuje tiskopis společně s vámi. Využijte ho: 

Pozor na nejčastější chyby

Jednou ze stále se opakujících chyb při vyplňování přehledu je špatné uvedení úhrnu zaplacených záloh na pojistné na důchodové pojištění. Další častou chybou je uvedení nesprávného počtu měsíců výkonu činnosti v případě, že ji OSVČ nevykonávaly po celý rok, nebo uvedení nesprávného počtu měsíců, v nichž chtějí být považovány za OSVČ vykonávající vedlejší činnost. Dále je často chybně uveden variabilní symbol důchodového pojištění dané OSVČ. 

Zpozdíte se nebo zapomenete? Zaplatíte tučnou pokutu

Pokud se OSVČ s podáním přehledu opozdí nebo zapomene úplně, hrozí vysoká sankce. Dle zákona může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).