Hlavní navigace

Zastropování cen energií se týká i OSVČ a malých a středních firem

3. 10. 2022

Sdílet

19.2.24 /6x/ Stop, varování, upozornění, vykřičník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zastropování cen energií se bude týkat i OSVČ a malých a středních firem. Zda půjde o zastropování na úrovni 100 % či jen 80 % předchozí nejvyšší spotřeby, bude záviset na typu odběru elektřiny.

O návrhu rozhodne vláda ve středu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do připomínkového řízení nařízení vlády, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Vláda by měla návrh, který stanovuje kategorie zákazníků a maximální cenu elektřiny a plynu, včetně ceny stálého platu za dodávku elektřiny a za dodávku plynu do odběrného místa, projednat ve středu.

Cena elektřiny má být zastropována na úrovni 6,05 Kč včetně DPH za KWh a cenu plynu na 3,03 Kč včetně DPH za KWh. Stálé měsíční plat bude pro existující smlouvy zmražen na stávající úrovni, pro nové smlouvy bude stanovena maximální hodnota v nařízení vlády na úrovni 130 Kč/měsíc/odběrné místo.

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové Přečtěte si také:

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové

Strop se bude týkat OSVČ i malých a středních firem

U elektřiny se má cenový strop týkat všech zákazníků na hladině nízkého napětí, přičemž strop se bude týkat 100 % jejich spotřeby. Strop se tak týká i podnikatelů, závisí však na tom, zda odebírají proud z nízkého nebo vysokého napětí. Pokud OSVČ odebírá v C tarifu, tak by měl mít na vše stropovanou cenu, protože C tarif je odběr z nízkého napětí, a to bude 100 % pod cenovým stropem. Pokud by odebíral z vysokého napětí, budou se na něj aplikovat stejná pravidla jako na SME, doplnil serveru Podnikatel.cz David Hluštík z tiskového oddělení MPO.

U malých a středních firem (podnik do 250 zaměstnanců a obratem do přibližně 1,25 miliard korun) na hladině vysokého napětí má být strop nastaven na 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru elektřiny v odběrném místě za posledních 5 let. Velké firmy budou mít možnost zpětné kompenzace zvýšených nákladů na energie z dotace od MPO prostřednictvím Dočasného krizového rámce.

Firmám nebude cenově zastropováno 100 % spotřeby, ale jen 80, řekl Síkela Přečtěte si také:

Firmám nebude cenově zastropováno 100 % spotřeby, ale jen 80, řekl Síkela

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).