Hlavní navigace

Zavedení ošetřovného pro OSVČ vítáme, říkají podnikatelé

8. 11. 2023

Sdílet

8.11.23 /3x/ Nemoc, rodič, péče, ošetřovné, zdravotko, pojistné Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

OSVČ by měly získat nárok na ošetřovné. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) jde o krok správným směrem, který pomůže hlavně ženám.

Nárok na ošetřovné získají i OSVČ

Novela zákona o nemocenském pojištění, u které před několika týdny skončilo připomínkové řízení, přináší několik změn v oblasti pojistného. Jednou z nich je zavedení ošetřovného pro OSVČ. Podnikatelé tento krok vítají. Živnostníci rovněž platí odvody a vychovávají děti (budoucí daňové poplatníky). Navíc dosavadní nemožnost využívat OČR dopadá především na ženy. Jsou to právě ony, které častěji pečují o děti a ošetřovné by využily, kdyby tu možnost měly, uvedla AMSP ČR.

Nárok na ošetřovné získají i dohodáři

OSVČ však nejsou jedinou skupinou, která by měla nárok na ošetřovné získat. Ošetřovné budou moct pobírat i zahraniční zaměstnanci a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti za zaměstnání malého rozsahu, jedná-li se o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti v souvislosti se zavedením povinnosti platit pojistné na nemocenské pojištění všem pojištěncům.

Zatímco ošetřovné u OSVČ podnikatelé vítají, u dohodářů se jim příliš nezamlouvá. Uplatnění nároků na ošetřovné u zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti, a zaměstnance v zaměstnání malého rozsahu, jedná-li se o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti, povede u zaměstnavatele ke zvýšené administrativní zátěži, aniž by tato zátěž byla jakkoli vykompenzována, uvedla například v připomínkách Hospodářská komora ČR

Jaké budou podmínky

Dohodáři budou mít nárok na ošetřovné jen v případě, pokud pojištění trvalo aspoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž u zaměstnance vznikla potřeba ošetřování. Stejná lhůta bude platit i pro OSVČ. 

U OSVČ má nicméně platit, že v případě, kdy se přihlásí k dobrovolnému nemocenskému pojištění do 8 dnů po skončení zaměstnání a ve skončeném zaměstnání byla účastna nemocenského pojištění v posledních 3 měsících po celou dobu trvání zaměstnání, neplatí pro ni tříměsíční čekací doba pro vznik nároku na dávku nemocenského pojištění. Přihláška k nemocenskému pojištění OSVČ musí být doručena na OSSZ nejpozději 8. den po skončení zaměstnání, i kdyby tímto dnem byla sobota, neděle nebo svátek. Účast na nemocenském pojištění OSVČ nemůže vzniknout přede dnem, v němž OSSZ obdrží přihlášku, dodává důvodová zpráva s tím, že v prvních 14 dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti nebudou mít OSVČ na ošetřovné nárok.

Pokud projde novela legislativním procesem, změny by měly začít platit od roku 2025.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).