Hlavní navigace

Zbývá poslední týden na doplacení daně z nemovitých věcí

23. 11. 2022

Sdílet

23.11.22 /2x/ Dům, nemovitost, barák Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Do konce listopadu je nutné uhradit 2. splátku daně z nemovitých věcí. Týká se to však pouze některých poplatníků.

Kdo má termín do konce listopadu

Termín 30. listopadu se týká pouze poplatníků daně z nemovitých věcí, u kterých byla daň vyšší než 5000 korun. V takovém případě totiž mohou platbu daně rozložit do dvou splátek. Jak uvádí zákon o dani z nemovitých věcí, daň z nemovitých věcí je splatná:

  • u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu zdaňovacího období,
  • u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu zdaňovacího období.

Za den splatnosti se považuje den, kdy příslušný finanční úřad obdrží peníze na účet. Kdo chce zaplatit po termínu daňovou složenkou, měl by tak učinit co nejdříve. Daň lze samozřejmě zaplatit i dalšími způsoby:

  • bezhotovostním převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu
  • prostřednictvím SIPO (platí pro poplatníky, kteří se k této službě přihlásili na finančním úřadě do 31. ledna 2019; tito poplatníci neobdrží obálku s daňovou složenkou. Pozor na dostatečnou výši inkasního limitu pro platbu SIPO)
  • hotově v pokladně finančního úřadu

Kde se změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023

Také pro rok 2023 se některá okresní města rozhodla změnit koeficienty k dani z nemovitých věcí. Konkrétně ke změně některého z koeficientů dojde ve třech z nich. Jak ukázala analýza serveru Podnikatel.cz, co se týče okresních měst, koeficienty se změní v Uherském Hradišti, v Tachově a u několika objektů v okrajových částech Plzně. 

Která okresní města změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023? Přečtěte si také:

Která okresní města změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).