Hlavní navigace

10 nejlepších kšeftů všech dob

8. 2. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Co stojí za astronomickými výdělky nejlepších investorů? Je to jejich genialita, analytické schopnosti či štěstí? Posuďte sami, přinášíme výběr 10 nejlepších obchodů historie podle prestižního deníku International Business Times.

Na počátku roku 2011 zveřejnil prestižní deník International Business Times (IBTimes) seznam 10 nejlepších obchodů v historii. Cifry, které dokázali někteří investoři vydělat, jsou opravdu impozantní. Příběhy deseti nejlepších obchodů však ukazují, že kdo neriskuje, nic nezíská.

1. Sázka Johna Paulsona proti subprime hypotékám

Za nejlepší kšeft všech dob vybral deník International Business Times (IBTimes) obchod hedgeového fondu Johna Paulsona, který díky odhadnutí nemovitostí bubliny vydělal fondu v roce 2007 více než 15 miliard dolarů. Sám Paulson, který správně předpověděl hypoteční krizi a vsadil proti názoru naprosté většiny trhu, si přišel na necelé 4 miliardy dolarů. Obřího výdělku Paulson docílil díky tzv. „shortování“ či jinak řečeno díky sázce na pokles hodnoty.

Princip je shortování je prostý. Investor si od brokera nejdříve půjčí akcii, u které předpokládá pokles, a následně ji prodá. Jakmile se její cena sníží, investor akcii zpět koupí a vrátí brokerovi. Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou dělá zisk investora. Nutno však podotknout, že názory na tuto obchodní techniku se značně různí, zatímco někteří ji považují za geniální, jiní ji mají za podvodnou praktiku. Některé země dokonce shortování v minulém roce zakázaly. Čtěte také: 7 oborů podnikání s nejlepší pověstí

2. Jesse Livermorova předpověď krachu burzy v roce 1929

Jesse Livermore byl legendární spekulant z počátku 20. století. Proslavil se tím, že správně předpověděl krachy akciových trhů v letech 1907 a 1929. Při prvním pádu americké burzy v roce 1907 vydělal Livermore za jediný den 3 miliony dolarů, což odpovídá dnešním zhruba 70 milionům dolarů. Jedná se o nejvyšší jednodenní výdělek až do současnosti. Díky včasným prodejům v roce 1929 pak vstoupil do období Velké deprese se 100 miliony dolarů, což odpovídá asi 1,2 miliardě dolarů dnes.

Mnozí odborníci považují Jesse Livermora za nejlepšího spekulanta a obchodníka všech dob. Ostatní předčil především svojí obchodní filozofií, načasováním nákupů a prodejů a způsobem řízení peněz. Řada obchodníků jeho metody aplikuje až dodnes. Přesto však příběh Jesse Livermora happy endem nekončí. Navzdory tomu, že během několika týdnů dokázal vydělat desítky milionů dolarů, stejné množství peněz dokázal bez problémů v ještě kratším čase prodělat. Livermore tak nakonec skončil v obrovských dluzích a v roce 1940 spáchal sebevraždu.

3. Templetonovo zaměření na Japonsko

Sir John Templeton, který se narodil v roce 1912, patřil mezi průkopníky investování prostřednictvím podílových fondů. V roce 1960, kdy v Japonsku odstartoval třicet let trvající ekonomický zázrak, se Templeton zařadil mezi první zahraniční investory v zemi. V jednu chvíli měl dokonce jeho fond více než 60 % prostředků nainvestovaných v japonských aktivech.

Ještě před jeho geniálními investicemi v Asii, dokázal Templeton vydělat nemalé peníze během druhé světové války. V roce 1939 totiž vložil do 104 amerických společností, jejichž ceny akcií se pohybovaly pod jedním dolarem, 100 dolarů (do každé z nich). Za pouhé 4 roky se Templetonovo investiční portfolio čtyřikrát zvětšilo. Čtěte také: 5 nejvýznamnějších českých podnikatelů v historii

4. George Soros a jeho pokoření Bank of England

George Soros se do dějin zapsal především svými měnovými spekulacemi ze začátku 90. let minulého století. Nejprve poslal do kolen italskou liru, která musela výrazně devalvovat, aby následně donutil Velkou Británii vycouvat z Evropského mechanismu směnných kurzů a zachovat si tak vlastní měnu. Na své spekulaci proti Bank of England vydělal Soros přes 1 miliardu dolarů.

Důvodem, proč International Business Times nezařadily Sorose výše, bylo několik. Podle Ibtimes nemusel Soros uskutečnit tak náročné analýzy jako ostatní finančníci z tohoto seznamu. S myšlenkou měnových útoků na italskou a britskou měnu navíc nepřišel sám Soros, ale jeho společník Stanley Druckenmiller. V neposlední řadě měl Soros spousty následovníků, jelikož řada lidí očekávala, že se systém ERM nedokáže udržet.

5. Jonesův výdělek na „Černém pondělí“

Paul Tudor Jones správně vytušil velký pokles akciového trhu v roce 1987 a na tzv. „Černém pondělí“, kdy burza zažila největší jednodenní propad v historii Wall Street, vydělal více než 100 milionů dolarů. Jones sice nebyl jediný, kdo na poklesu burzy v roce 1987 vydělal, jednoznačně z něj však profitoval nejvíce.

6. Predikce Andrew Halla na růst ceny ropy

Na šestém místě se v žebříčku umístil Andrew Hall, který zbohatl na obchodu s ropou. V roce 2003, kdy se prodávala ropa za 30 dolarů za barel a ekonomika se akorát dostávala z prasknutí technologické bubliny, vsadil Andrew Hall na to, že ceny ropy během dalších let výrazně vzrostou. Když o pět let později ceny ropy přesáhly hranici 100 dolarů za barel, bylo zřejmé, že Hall vsadil na správnou kartu.

Investice do ropy mu vynesla takřka 100 milionů dolarů. Hallův obchod měl o to větší cenu, že Hall měl údajně smlouvy koncipované tak, že v případě, kdyby cena ropy nepřekročila 100 dolarů za barel, by o všechno přišel. Andrew Hall však podobnými typy obchodů proslul a cíleně je vyhledával.

7. Důvěra Davida Teppera v americké banky v roce 2009

Na počátku roku 2009 nakoupil David Tepper akcie několika velkých amerických bank, které se doslova potácely nad propastí. Mezi ně patřily například i Bank of America či Citigroup. Do konce roku se oběma výše jmenovaným bankám podařilo několikanásobně navýšit svoji hodnotu a Tepper na nákupu jejich akcií vydělal 4 miliardy dolarů.

Tepper zainvestoval do akcií Bank of America a Citigroup v době, kdy ve finančním světě panovaly velké obavy z toho, že dojde k jejich znárodnění. Mezi investory se v té době šířila panika a zvěsti o konci světového finančního systému. Tepper však dokázal, na rozdíl od ostatních investorů, udržet nervy na uzdě, a jak ukázaly následující měsíce, šlo o dobré investice.

8. Chanosovo odhalení Enronu

Na osmé místo zařadil prestižní deník Jima Chanose, který se zabývá především shortováním. Mezi největší úspěchy Chanose patří zisk spojený s odhalením průšvihů ve společnosti Enron. Jim Chanos se na Enron zaměřil již v roce 2000 a jakmile přišel na nesrovnalosti v hospodaření firmy, informoval o tom média a připravil si pozici pro nakupování. Zanedlouho opravdu přišel pád Enronu a Chanos vydělal miliony dolarů.

Podobně dokázal Chanos odhadnout i problémy Baldwin-United, Tyco International či společnosti Worldcom. V současnosti se Jim Chanos zaměřuje na Čínu, jelikož nabyl přesvědčení, že její hospodářství je jedna velká bublina, která brzy splaskne. Pokud se jeho domněnky ukáží jako správné, stane se podle IBTimes jedním z nejuznávanějších analytiků historie. Čtěte také: 7 přelomových událostí, které změnily svět podnikání

školení červen 22 - tip do článku

9. Jim Rogers a jeho komoditní úspěchy

Devátou příčku zaujal další Jim, tentokrát Jim Rogers, který se specializuje na investice do komodit. Jeho kariéra přitom měla několik vrcholů, po kterých vždy Jim Rogers opustil na čas svět investování. Místo toho raději na své motorce například dvakrát objel svět. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří založení komoditního indexu, který od roku 1998 navrátil více než 290 % své hodnoty. Rogers navíc očekává, že komoditní trh i nadále čeká růžová budoucnost.

10. Geopolitické hry Louise Bacona

Louis Bacon se na seznam neúspěšnějších obchodů dostal díky své předvídavosti v mezinárodní politice. V roce 1990 vydělal na vpádu Saddáma Husajna do Kuvajtu a na následném poklesu cen akcií a vývoji ropného trhu. V následujícím roce navíc správně předpověděl, že USA rychle Husajna porazí a trh s ropou opět začne růst. Na investiční analýze Louise Bacona je asi nejzajímavější skutečnost, že iráckou invazi očekával s větší pravděpodobností než třeba tehdejší americký prezident či další nejvyšší státní představitelé. Čtěte také: 7 oborů podnikání s nejhorší pověstí

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).