Hlavní navigace

5 chyb, které OSVČ opakovaně dělají v přehledech pro ČSSZ

29. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Spolu s daňovým přiznáním musí OSVČ vyplnit i přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ. Chyby, které dělají v souvislosti se sociálním pojištěním, se stále opakují.

Server Podnikatel.cz se zeptal České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) na nejčastější chyby, které OSVČ v přehledu dělají. Zůstávají prakticky stejné jako v minulých letech.

Nepodají přehled

Především OSVČ, které nepodávají přiznání, zapomínají, že přehledy musí podat i tak. Přehledy totiž odevzdává každý podnikatel, který alespoň po část kalendářního roku vykonával samostatnou výdělečnou činnost. I OSVČ s nulovými příjmy tak musí přehled odevzdat. Přehled se v takovém případě vyplní a odevzdá jako tzv. “nulový”, příjmy i výdaje se vyplní jako nulové.

TIP: Využijte pro podání daňového přiznání interaktivní šablony pro MS Excel

Špatně určený úhrn zaplacených záloh

OSVČ mnohdy při vyplnění přehledu chybují ve výši úhrnu zaplacených záloh na pojistné. Přitom dobrým podkladem pro správné vyplnění přehledu je tzv. inventura OSVČ, kterou ČSSZ začátkem roku OSVČ odeslala. Právě pečlivé prostudování inventur (obsahující tabulku se souhrnem předpisů a plateb) může minimalizovat chyby při vyplňování přehledu, radí Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ. Vzhledem k tomu, že se letos měnila splatnost záloh, neměla by být velká část podnikatelů zaskočena, že jim v inventuře bude chybět záloha za prosinec, která se započítala až na leden.

Čtěte více: Vyplňujete přehled pro ČSSZ? Pozor na změny u sociálního pojištění OSVČ

Chybný počet měsíců výkonu činnosti

OSVČ dále velmi často chybují při vyplňování počtu měsíců výkonu činnosti, jestliže ji nevykonávaly po celý rok, a také při rozdělování měsíců na hlavní a vedlejší, kdy za chybu je považován vyšší počet měsíců vedlejší činnosti, než eviduje OSSZ.

Chybný odečet celých měsíců

Další častou chybou je nesprávně provedený odečet celých měsíců, po které byly OSVČ pobírány buď dávky peněžité pomoci v mateřství (PPM), nebo dávky za dočasnou pracovní neschopnost.

Špatný variabilní symbol OSVČ

OSVČ by též měly mít na paměti jednu odlišnost v přehledu pro sociálku vůči přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Zatímco tam vyplňují jako hlavní identifikátor a variabilní symbol rodné číslo, u ČSSZ jde o speciální číslo, které sociálka přiděluje každému podnikateli při registraci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).