Hlavní navigace

5 slavných českých podnikatelů historie, kteří šli ve šlépějích svých otců

5. 9. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vliv rodiny se může projevit jak pozitivně, tak negativně. Přinášíme příklad pěti úspěšných podnikatelů české historie, kteří zůstali věrní řemeslu svých otců.

Někteří slavní podnikatelé české historie opustili rodinné tradice a vrhli se do zcela odlišných oborů, než ve kterých působili jejich rodiče či prarodiče. Jiní naopak zůstali věrní řemeslu svých předků a dokázali ho díky svému talentu a píli rozvinout do mnohdy nebývalých rozměrů. Přinášíme výběr podnikatelů, u kterých nepadlo jablko daleko od rodného stromu a kteří se zařadili mezi nejslavnější tuzemské podnikatele.

Tomáš Baťa

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Ukázkovým příkladem, kdy podnikatel zůstane v oboru svých předků, avšak dokáže řemeslo proměnit na velký fungující podnik, je Tomáš Baťa, podle mnohých nevýznamnější český podnikatel. Rodina Tomáše Bati se totiž už od nepaměti věnovala ševcovskému řemeslu, které se vždy dědilo z otce na syna. Poprvé se jméno Baťa ve spojení se ševcovstvím objevilo v historických análech v roce 1667, kořeny rodu Baťů však sahají zřejmě ještě dále.

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 jako třetí dítě Antonína Bati, který se živil, jak jinak než, jako švec. Jak důležitý byl vliv rodiny ukázalo Tomášovo dětství. Už od mala se totiž “motal” v otcově dílně a pozoroval ho při práci. Takřka každý den zamířil malý Tomáš po skončení školní výuky do dílny a sám se ševcovskému řemeslu začal učit. Studium Tomáše Bati se neomezovalo pouze na samotnou výrobu bot, nýbrž i na to, jak obuv dobře prodat.

I když se během svého života s otcem hodněkrát nepohodl a jejich vztahy rozhodně nebyly idylické, později Tomáš Baťa uznal, že otec mu měl co dát. Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu. Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap. A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi, řekl Tomáš Baťa.

Čtěte také: 3 věci, kterými Tomáš Baťa inspiruje podnikatele do dnešních dnů

Arnošt Rolný

Také známý český výrobce konfekce Arnošt Rolný, který se v mnohém inspiroval Tomášem Baťou, by jen stěží dokázal dostat firmu Rolný na vrchol bez činnosti svých rodičů. Největší rozmach sice podnik zažil právě pod vedením Arnošta Rolného, avšak pevné základy firmy položil jeho otec František a matka Františka. František Rolný byl  prvním českým konfekčním továrníkem v rakouském císařství. V době, kdy začal František Rolný podnikat, už v domovském Prostějově působilo několik oděvních továren, vesmě však patřily německožidovským podnikatelům. Když tak František Rolný dokázal v roce 1894 dostat svoji firmu do rejstříku protokolovaných firem, šlo o přelomovou událost.

Než podnik převzal Arnošt Rolný, vedla jej úspěšně řadu let také jeho matka Františka. Arnošt Rolný začal firmě šéfovat v roce 1920 a ukázal se jako zdatný následovník svých rodičů. Podařilo se mu zvýšit počet továren, filiálek a pracovníků a firma rovněž úspěšně expandovala do zahraničí. Rozmachu firmy Rolný též pomohla inspirace Tomášem Baťou, která se odrážela jak v přístupu k zákazníkům nebo zaměstnancům, tak v organizaci práce nebo reklamě. Těsně před druhou světovou válkou se firma Rolný zařadila mezi přední tuzemské společnosti.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Jindřich Waldes

Také v souvislosti s Jindřichem Waldesem se často skloňuje jméno Tomáše Bati. Waldesovi se totiž říkalo “druhý Baťa”, a to především kvůli jeho přístupu k podnikání a k zaměstnancům. Stejně jako Baťa, i Waldes se soustředil na výchovu a vzdělání svých zaměstnanců. Zaměstnance posílal do ciziny na praxi a finančně podporoval absolventy svých škol. S Baťou navíc Waldese pojil i obchodní vztah, dodával mu totiž svůj výrobek, a to stiskací knoflíky pro jeho obuv. Jméno Jindřicha Waldese je právě známo kvůli vynálezu stiskacího knoflíku, tzv. patentky, která se stala Waldesovým hlavním obchodním artiklem.

Zaměření Jindřicha Waldese na výrobu a prodej knoflíků navazovalo na živnost jeho otce Karla Waldese, který provozoval menší obchod s galanterií. I když se Jindřich chtěl původně věnovat jinému oboru a vyučil se zámečníkem a poté pracoval jako obchodní zástupce, rodinné dědictví se ukázalo jako silnější. Jindřich Waldes tak svůj podnikatelský život spojil hlavně s výrobou a prodejem patentek, díky kterým získal ještě jednu přezdívku – “král knoflíků”.

Čtěte také: 5 nejvýznamnějších českých podnikatelů v historii

Vojtěch Lanna

Také vltavský“pantáta” Vojtěch Lanna nepřerušil rodinnou linii, která před ním trvala již řadu pokolení. Rod Lannů, původem z Rakousku, se již po staletí věnoval lodní dopravě, především přepravě soli. Výjimku netvořil ani otec Vojtěcha Tadeáš Lanna, který podnikal jako c. a k. loďmistr v loděnici ve Čtyřech Dvorech. Vojtěch Lanna se stal podobně jako otec loďmistrem, měl na starost veškeré regulační práce na Vltavě a Labi a řadil se mezi nejvýznamnější dopravce a obchodníky tehdejší doby. 

Stejně jako u výše zmíněných podnikatelů, i Vojtěch Lanna prožil dětství na “otcově pracovišti. Už od raných let se pohyboval mezi lodníky a výrobci lodí a zaučoval se řemeslu. V 15 letech zkusil polytechnické učiliště v Praze, avšak brzy se vrátil domů do loděnic. V roce 1828 převzal podnik po svém otci a rozšířil záběr firmy o další suroviny a prostředky. Kromě soli převážel například dřevo a později i uhlí a stál u rozvoje koněspřežné železnice. Zemřel na zástavu srdce v roce 1866.

Čtěte také: Kdo inspiruje úspěšné české podnikatele a koho mají za vzor?

Johann Josef Leitenberger

Čím byl rod Lannů pro lodní dopravu, tím byl rod Leitenbergerů pro barvení textilu. Nejúspěšnějším z rodu Leitenbergerů se stal Johann Josef, který se narodil 17. března roku 1730 v Levíně na Litoměřicku. Barvením textilu se rodina Leitenbergerů zabývala již od nepaměti a není tak překvapením, že se Johann Josef vyučil u svého otce na barvíře. Stejně jako řada dalších jeho podnikatelských kolegů však dokázal rodinnou tradici posunout dále. Místo tehdy rozšířeného modrobarvířství přešel Johann Josef Leitenberger na moderní technologie a tiskl barevně na kartouny (hrubé bavlněné tkaniny). Nakloněný byl i dalším inovacím, včetně organizace práce a sociálního přístupu a stal se jedním z prvních průmyslníků v českých zemích. Během svého života dokázal vytvořit podnik, který ocenil i samotný rakouský císař a který po jeho smrti ještě fungoval dalších takřka 200 let.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).