Hlavní navigace

Živnostníci, třeste se! Advokát s plnou mocí České televize vymáhá neexistující dluhy

6. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Advokát České televize Dalibor Kalcso rozeslal podnikatelům tisíce dopisů, kde vymáhá neexistující dluhy a hrozí desetitisícovými pokutami. České televizi, jejíž call centrum je zcela přetížené stížnostmi, už došla s advokátem trpělivost a spolupráci s ním zřejmě ukončí. (UVNITŘ NÁHLED DOPISU)

Více než 25 tisíc podnikatelů dostalo během tohoto týdne dopis, v nichž jistý advokát Dalibor Kalcso po nich vymáhá údajně dlužné koncesionářské poplatky a hrozí desetitisícovými pokutami. Jako první o případu informovala dnešní Mladá fronta Dnes. Ta dnes citovala jednoho ze svých čtenářů, který obdržel výzvu, že má zaplatit desetitisícovou pokutu a dlužné koncesionářské poplatky za svou firmu, která opravuje a prodává televize. Firmu ale přitom žádnou nevlastní.

Nespokojených lidí, které advokát obeslal, je ale více. Určitě voláte kvůli panu Kalcsovi, že ano? Prosím, napište mu dopis, že jste nikdy nepodnikal, nebo že nepotřebujete televizor ke svému podnikání, sdělila serveru Podnikatel.cz, jehož redaktor nestačil ani položit otázku, zcela vyčerpaným tónem operátorka České televize na oddělení vymáhání televizních poplatků. Na dotaz, kolik lidí Českou televizi kvůli tomu případu kontaktovalo, odpověděla zcela odevzdaně: Od rána jsem se nezastavila, pan advokát nezvolil příliš šťastnou taktiku a informace si zjevně neověřoval.

Anketa

Měla by se Česká televize dotčeným omluvit?

Že praktiky Dalibora Kalcsa jsou prapodivné, k nimž má navíc plnou moc České televize, se ukázalo i v průběhu dne. Jak zjistil server Podnikatel.cz, advokát zasílá výzvy i na živnostníky, které si vyhledal v živnostenském rejstříku a jejichž činnost by mohla mít spojitost právě s televizorem. Před léty jsem si založil živnostenský list na výrobu audiovizuálních děl. Nikdy jsem ho nepoužil, a proto jsem činnost raději přerušil. Televizor ani rádio jsem přitom ke své činnosti nikdy nepotřeboval. Má činnost byla vždy ve formě autorských honorářů. Činnost jsem proto raději přerušil, přerušení mi však skončilo a ještě jsem se nedostal k tomu, abych ŽL zrušil a vidíte, hned jsem dostal výzvu, že něco dlužím. Jak úsměvné…, popsal situaci jeden z čtenářů serveru Podnikatel.cz, který si nepřál být jmenován a který se stal jednou z obětí vymahačské taktiky advokáta.

Kritika na praktiky advokáta se již objevuje i v internetových diskuzích:

" Dalibor Kalcso – advokát mi poslal dopis, že dlužím 135 Kč a podle § 9 zák. 348/2005 sb. musím navíc zaplatit přirážku 10 000 Kč. Nechci Daliborovi ani České televizi dát 10 135 Kč, protože řádné platím neúměrných 135 Kč měsíčně za to, že se dívám na mém televizoru na vysílání České televize s přemírou reklamy," píše se v diskuzi na serveru Živě.cz.

České televizi došla s advokátem trpělivost

Že jde o hrubé porušení povinnosti advokáta, který s Českou televizí spolupracuje, přiznává i samotná televize. Server Podnikatel.cz se snažil spojit s jejím mluvčím Ladislavem Štichou, který se však době, kdy se ho server snažil kontaktovat, intenzivně připravoval na tiskovou konferenci. V jeho oficiálním stanovisku pro média, který redakce po urgenci o vyjádření obdržela, stojí, že advokát jednal v rozporu se smlouvou. Bez souhlasu televize rozeslal dopisy s obsahem, který rovněž nebyl s Českou televizí konzultován. Za této situace zvažuje vedení televize další postup a nevylučuje ani vypovězení smlouvy, stojí v prohlášení.

Televize nicméně prostřednictvím svých operátorek na oddělení vymáhání televizních poplatků doporučuje, aby lidé, jimž výzva došla, písemně na adresu odesílatele zaslali doporučený dopis, v němž se od všech dluhů distancují. Odeslání dopisu doporučuje i advokátní kancelář Havel & Holásek: Klient se tak vyhne případným dalším nepříjemnostem. Raději ať prokáže, že má štít čistý, nebo vyzve advokátní kancelář, aby mu předložila dokument, z něhož vyplývá, že televizor nepřihlásil, respektive používá k podnikání, říká advokát Jan Hladký. Upozorňuje tak na pasáž z dopisu, která je Daliborem Kalcsem nešťastně zformulovaná: Máme k dispozici podklady z nichž vyplývá, že televizní přijímač/e nemáte v soulasu se zákonem řádně přihlášen/y.

EBF tip_udrzitelnost

Náhled dopisu

pro zvětšení klikněte na náhled

Kalcso 01
Kalcso 02

Zdroj: diskuze na Živě.cz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).