Hlavní navigace

AMSP ČR: Paušální daň musí zůstat na dobrovolné bázi

3. 7. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Paušální daň je princip, o který Asociace malých a středních podniků ČR dlouho usilovala. Nebude se však týkat všech živnostníků a je tak jen doplňkem.

Paušální daň představuje jeden souhrnný odvod sociálního, zdravotního pojištění a daně měsíčně. Cílem je ulevit živnostníkům od vedení účetnictví i kontrol ze strany finančního úřadu. 

Půjde jen o doplněk

Paušální daň se bude týkat jen živnostníků (OSVČ) s obratem do 800 tisíc korun ročně. Místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR Pavla Břečková rozumí, že ohledně limitu šlo o kompromis, ale pak je podle ní evidentní, že zákonodárcům opravdu neleží na srdci zjednodušování české zaplevelené legislativy. Logické je netříštit různé limity, termíny a podobně. 

Limitem pro registraci k DPH je 1 milion Kč a se stejným limitem počítali i pro paušální daň. Nevím, zda si ČSSD umí představit, co znamená obrat 800 tisíc, ale pracujete-li s průměrnou čistou marží ve výši 40 %, pak máte hrubý výdělek sotva 26,5 tisíce měsíčně. Paušální daň tak shodila na úroveň jen těch nízkopříjmových profesí či příležitostných živností. To je škoda, doplňuje.

Ministerstvo financí odhaduje, že by se do systému kvůli nemožnosti uplatnit další daňové úlevy mohlo přihlásit cca 120 tisíc lidí, ale vzhledem k sníženému limitu pro uplatnění paušální daně to bude patrně o dost méně. Paušální daň tak bude bohužel jen velmi minoritním doplňkem naší daňové soustavy a pro AMSP ČR je klíčové, aby zůstala na dobrovolné bázi. 

Výpočty, komu se paušální daň vyplatí a komu naopak nikoliv, najdete v článku OSVČ s 40% paušálem mohou na paušální dani vydělat 85 tisíc, s 80% by tratily

Částka se bude aktualizovat 

Paušální částka se bude každý rok aktualizovat jako v současnosti výše minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. Pro příští rok (2021) by měla být v celkové výši 5 740 Kč. Symbolická výše daně z příjmů má kompenzovat navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 %. Navýšené minimální sociální pojistné o 15 % má údajně zlepšit situaci živnostníků v důchodu, protože většina OSVČ dnes platí jen nezbytné minimum. 

Brand24

Možnost dobrovolného přispívání ještě vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována. Minimální sociální pojistné v roce 2021 by se o zmíněných 15 % nemělo navyšovat pro OSVČ, které novou paušální daň nevyužijí.

Paušální daň
Položka Částka
Zdravotní pojistné 2 514 Kč
Sociální pojistné 3 126 Kč
Daň z příjmů 100 Kč
Celková výše paušální daně 5 740 Kč

Asociace malých a středních podniků ČR se také důrazně ohrazuje proti ohranému a nepříliš chytrému srovnávání zdanění OSVČ a zaměstnanců. Nemají spolu prakticky nic společného: u OSVČ je to zajišťování práce, nehrazená dovolená, nehrazená nemocenská, bez nároku na OČR, odvody bez ohledu na to, zda vydělává či nikoli, a zejména ručení celým svým majetkem. Opravdu nerozumím, kde vidí paní ministryně Maláčová paralelu. Srovnávání těchto dvou skupin plátců daně připomíná bezmyšlenkovitý kafemlejnek, dodává závěrem Pavla Břečková.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).