Hlavní navigace

Firma AQ Okna: Úspěšná budoucnost nebo dluhy?

26. 2. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
V polovině loňského roku byla společnost AQ Okna firmou s novým managementem a velkými plány. Ani ne půl roku na to čelila u soudu návrhu na insolvenční řízení. Zaměstnancům prý dluží mzdy dodnes.

Akciová společnost AQ Okna patří do první trojky největších hráčů ve výrobě oken a dveří na českém trhu. Do jejího vedení přišla loni z Orco Property Group Karen Hartley. S cílem, jak řekla v polovině loňského roku serveru Podnikatel.cz, proměnit průměrnou firmu v dynamickou a úspěšnou společnost. Trvalo to však jen pár měsíců a věřitelé firmy podali k soudu návrh na insolvenční řízení. Ačkoliv soud návrh nakonec zamítl, své pohledávky přihlásila téměř padesátka věřitelů. Poškození jsou i zaměstnanci, kterým firma údajně dluží mzdy přesto, že u soudu tvrdila, že mzdy vyplácí. (Ex)zaměstnanci založili internetové fórum, kde si nejen vyměňují zkušenosti se svým stávajícím nebo minulým zaměstnavatelem, ale také koordinují společný postup, jak se domoci svých peněz.

Od vizí k insolvenčnímu řízení

Dostala jsem příležitost proměnit fungující, ale průměrnou firmu v dynamickou a úspěšnou společnost, pyšnila se Karen Hartley, výkonná ředitelka a předsedkyně představenstva firmy AQ Okna a.s. v červnu 2008 v rozhovoru pro business server Podnikatel.cz. A prozradila i další firemní plány: Právě jsme například investovali do specializovaných výrobních zařízení, což nám umožní, aby se ze společnosti stal přední výrobce oken a dveří v České republice. S tím souvisí i naše obchodní ambice, i když si myslím, že prodej se zvýší už tím, že zkvalitníme výrobní proces. Čtěte více: U Výslechu: Každá společnost musí vykazovat zisk

O pět měsíců později bylo s AQ Okna zahájené insolvenční řízení na základě vyhlášky Městského soudu v Praze (č.j. MSPH 99 INS 4472/2008-A-2). Účinky zahájení insolvenčního řízení nastaly dne 7. listopadu 2008.

Výpis z obchodního rejstříku AQ Okna (HTML 9840 bytů)

Insolvenční řízení soud zamítl, do hry se dostávají zaměstnanci

Návrh na zahájení insolvenčího řízení podala podle údajů uvedených v insolvenčním rejstříku společnost SAINT – GOBAIN SKLO ČR spol. s r.o. zastoupená jednatelem Liborem Hanzlíkem 6.11.2008 k Měs­tskému soudu v Praze. Soud 7.11.2008 zahájil insolvenční řízení a vyzval věřitele k přihlášení pohledávek. Další insolvenční návrh podala firma FE-MAX s.r.o. zastoupená jednatelem Jiřím Rouskem. Dlužník v zastoupení advokátem Petrem Plavcem reagoval prohlášením, že je fungující společností, která zaměstnává víc jak 400 zaměstnanců, vyplácí mzdy, přijímá a plní objednávky, nakupuje materiál, jeho kapacita je vytížená a majetek firmy převyšuje její závazky. Uplatněné nároky dlužník popřel a návrh na zahájení insolvenčního řízení považoval za účelový, šikanózní a vedený se zlým úmyslem. Pohledávku za AQ Okna ve výši 5 301 043 Kč evidovala v té době také například Pražská správa sociálního zabezpečení. Soud ovšem po jednání a předvolání všech stran svým usnesením ze 4.2.2009 insol­venční návrh zamítl, protože nároky dvou hlavních věřitelů kvalifikoval jako sporné a tudíž nedoložené. Soud zároveň ale konstatoval, že své pohledávky přihlásilo celkem 46 věřitelů a dlužník má povinnost vypořádat tyto závazky, pokud jsou oprávněné, aby se nedostal do úpadkové situace. Čtěte více: Jste v úpadku? Teď máte větší šanci firmu zachránit

Jak řešíte svoje pohledávky po splatnosti?

O svá práva se začali hlásit také zaměstnanci, kterým firma dluží mzdy. Založili internetové fórum, www.aqtykve.ic.cz, přes které koordinují společný postup pro případné podání dalšího insolvenčního návrhu a vyměňují si informace o nastalé situaci.

Zaměstnanci vypovídají, ředitelka se zatím nechce vyjadřovat

Pracoval jsem v centrální kanceláři v Praze. AQ má (mělo) své výrobny v Chocni, Jičíně, Sedlčanech, Skoupý. Všechny výrobny prožívaly a prožívají své problémy, o kterých jsme my běžní zaměstnanci neměli žádné oficiální informace, pouze „co se povídalo”, napsal business serveru Podnikatel.cz jeden z bývalých zaměstnanců firmy, který si nepřeje zveřejnit své jméno. Vedení podle něj se svými zaměstnanci o problémech nekomunikovalo. My osobně jsme pocítili problémy, když nám přestali dodavatelé vydávat objednané zboží nebo ho vydávali jen za hotovost. Když k vůli tomu přestala chodit objednaná okna z výroben a posléze když jsme nedostali několik výplat v termínu a některé už vůbec, pokračuje. Každý zaměstnanec ve firmě měl podle něj jen parciální informace, lidé z výroben znali tamější problémy a pražští zaměstnanci zase ty v centrále. Navzájem se ani pořádně neznali.

Server Podnikatel.cz získal také dopis, který údajně rozeslala Karen Hartley zaměstnancům 4. února, tedy v den, kdy soud zamítl insolvenční návrh.

Údajný e-mail zaměstnancům společnosti AQ Okna

Soud dnes 4.2.2009 rozhodl NEGATIVNE ve věci insolventnosti AQ Okna a.s. z duvodu nepodložených pohledávek veritelu. To znamena, ze jsme soud vyhrali!!!!!!

Jak ale sami jiste vite, firma AQ Okna se nyní nachází ve velice nelehke situaci. Na tomto stavu se podepsalo několik dulezitych faktoru:

a) Opatreni banky CSOB vuci AQ Okna

a. neprodlouzeni revolvingového uveru

b. zpetne snizeni financovani faktur vydanych z 80% na 70%

b) Spatna platebni moralka ze strany odběratelů (castecne i z duvodu insolventního rizeni)

c) Insolventni rizeni – neschopnost ziskat nove zakazky do vyreseni + spatne jmeno firmy AQ Okna

Jake bude další fungovani firmy AQ Okna?

V soucasne době jsou zvažované ruzne varianty dalsiho postupu, coz nicméně nemeni na faktu, ze firma AQ Okna bude nadale plne fungovat. O dalších krocích budete informovani.

Kdy budou uhrazeny zaměstnanecké mzdy?

V soucasne dobe dluzi ruzne firmy spolecnosti AQ Okna milionove castky po splatnosti, tudiz bude zintenzivneno vymahani těchto pohledávek, aby Vase vyplaty mohly byt uhrazeny co nejdříve. Pokud jste ve styku s takovou spolecnosti, tak Vas zadam o vyvijeni tlaku k zaplaceni jejich pohledavek.

Timto bych chtela podekovala vsem, kteří se snazi tuto firmu znovu postavit na nohy. Jsem si vedoma tezkosti, které Vam soucasny stav zpusobuje, kazdopadne hledam co nejrychlejsi reseni na ukonceni stavajici situace.

Dále bych chtela pozadat ty, kteří nejsou ochotni pomoci, aby okamzite predali sve vypovedi.

S pozdravem

Karen Hartley

Pozn. redakce: Text e-mailu je záměrně v původním znění bez diakritických znamének.

Na otázku, jestli je skutečně autorkou dopisu, Hartley serveru Podnikatel.cz do uzávěrky článku neodpověděla. Server Podnikatel.cz oslovil Karen Hartley také s otázkami týkajícími se aktuální situace firmy. Hartley napsala, že ráda odpoví, až vyprší u soudu odvolací lhůta.

Podrobnosti ke kauze business server Podnikatel.cz připravuje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).