Hlavní navigace

Artemis nabízí řeckou kuchyni za přijatelnou cenu

11. 10. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Řecká restaurace Artemis na pražském Karlově náměstí překvapila především pozorným personálem. Jídlo odpovídá nižším cenám, má nějakou tu pihu na kráse, přesto si na něm velmi pochutnáte.

Na řecké restaurace je Česko bohatší než na restaurace slovenské. Pohybují se v různých cenových hladinách – od řeckého bistra (jako je třeba to ve Slezské ulici na Praze 2) po restaurace střední kategorie (jako je příkladně restaurace Hermes v Krnově), až po podniky – minimálně cenově – luxusnější (mj. Delphi na Podolském nábřeží na Praze 4). Řecké speciality si lze navíc koupit jednoduše i domů v obchodech s řeckými potravinami a lahůdkami. Čtěte více: Vánoční gurmánský speciál: dobroty nejen pod stromeček

Restaurace: Artemis
Lokace: Karlovo náměstí 10, Praha 2
Typ: řecká kuchyně

S Gurmánem jsem se vypravila do řecké, podle jména božské, restaurace Artemis. Zaujala mě totiž dvěma fakty: Nachází se na Karlově náměstí v nákupní galerii Atrium, kde bych podle současné praxe čekala spíše zaručenou pizzerii, navíc její ceny se mi zdály poměrně mírné. Vzhledem k řadě firem nejen přímo ve stejné budově, ale i okolí, se dalo očekávat, že restaurace bude nejen častým cílem oběda úředníků a businessmanů, ale také místem jejich obchodních schůzek.

Jakou preferujete kuchyni?

V personálu je síla

Prvních příjemných překvapení se mi dostalo tak do deseti minut po příchodu do restaurace. Nejprve jsem si prohlédla interiér a oddychla si – čistě zařízená prostora se stoly a židlemi v tmavém dřevě a kovu, vysoké květiny oddělující restauraci od chodby nákupní galerie, v zadní části restaurace otevřená kuchyně. A to je vše – žádné rádobystylové amfory, žádné kýčovité malůvky s řeckými motivy; naštěstí. Restaurace je rozdělená na kuřáckou a nekuřáckou část (jen by možná kuchyně mohla být spíš u té nekuřácké než kuřácké, jak je tomu nyní).

Artemis 1

Jen co jsme ve dvou zasedli u stolu, byla u nás servírka s jídelními lístky. Usměvavá, ochotná, takový ten typ, o kterém je host na první pohled přesvědčený, že ho jeho práce nesmírně baví. To určitě pozvedne chuť k jídlu. Personál se u nás sice střídal, celkem nás obsluhovaly dvě servírky a jeden číšník, žádný zmatek z toho ale nevznikal. Za okamžik se nás další servírka zeptala, jestli nám nesvítí slunce do očí a nechceme zatáhnout roletu na okně – a velmi pečlivě zatahovala tak, abychom se cítili komfortně. Při objednávce se nás pak servírka velmi pečlivě vyptala, v jakém pořadí chceme objednaná jídla servírovat. Kávu nám zase ke konci stolování nabídla přesně vteřinu před tím, než jsme se nadechli s tím, že si o ni řekneme. Čtěte více: Rozvoz jídel, aneb jak jsem se nenajedla

Z jídelního lístku

Z jídelního lístku jsme si vybrali několik položek v domnění, že uspokojí náš menší polední hlad. Omyl – moučník už jsme ani nemohli dojíst.

Objednali jsme si:

  • Avgolemono, řecká kuřecí polévka (54 Kč),
  • Dolmades, vinný list plněný rýží (79 Kč),
  • Tyropita, listové těsto plněné sýrem (79 Kč),
  • Gigantes, velké bílé fazole pečené s rajčaty (95 Kč),
  • Eliniki pita, řecká pita (20 Kč),
  • Baklava, ořechový dezert v listovém těstě s medem a skořicí (70 Kč),
  • Jaurti me meli, jogurt s ořechy a medem (59 Kč)
  • a kromě kávy a neperlivé vody ještě po jednom deci bílé a růžové Retsiny – suchého vína s příměsí pryskyřice (27 Kč za deci).
Artemis 4

Na kuřecí polévce servírované v misce si moje spolustolovnice pochutnala. Zvlášť, když k ní mohla přikusovat teplou měkoučkou pitu. Ve vinném listu bych snesla rýži trochu vláčnější, jinak ale byla radost ho konzumovat. Nakyslé rolky servírovali na salátovém hnízdě.

Artemis 2

Stejně tak taštičky z listového těsta. U taštiček jen nedokážu přesně říct, co bylo uvnitř skutečně za sýr – na fetu byl moc neslaný.

Artemis 3

Bílé fazole sice byly dobré, při jejich pečení si však kuchař určitě vypomohl trochou rajčatového protlaku.

Artemis 5

Výborná volba ovšem byla Baklava, kterou servírka s omluvou doporučila místo zapečeného jablka s karamelovou polevou a zmrzlinou, které neměli. Baklavu, hodně sladký moučník, servírují ve velkém řezu plném ořechů a díky medu velmi vláčném.

Artemis 6

Jogurt jsem zase dostala v poháru a ořechy na něm rozhodně nešetřili. Čtěte více: Severočeský Jirkov překvapil skvělým menu řecké restaurace

Artemis 7

Pozvánka na schůzku

Restaurace má otevřeno šest dní v týdnu, ve všední dny od 10 do 22 hodin, v sobotu od 11 do 22 hodin. Nabízí kromě stálého jídelního lístku také polední menu a možnost vzít si jídlo s sebou. Stůl si lze rezervovat přes internetovou stránku restaurace. Přímo přes ni je možné také poslat pozvánku: Zvu Vás na obchodní schůzku v příjemném prostředí restaurace Artemis. Zvu Tě na romantický večer na místo, kde nám bude fajn. Přátelé, už jsme si dávno neposeděli. Mám pro Vás dobrý tip. Restauraci Artemis na Karlově náměstí 10. Pro obchodní schůzku se restaurace hodí skvěle – je v ní klid a má dobrou polohu. Pozvaní by však raději měli do restaurace vyrazit pěšky, metrem nebo tramvají, s parkováním budou mít v této lokalitě velký problém.

Jako malou pihu na kráse restaurace bych viděla to, že na toalety se chodí s klíčem přes chodbu nákupní galerie, což není zcela komfortní.

Hodnocení

Snad jen u bílých fazolí jsem měla pocit, že servírované jídlo tak zcela neodpovídá jeho ceně, a trochu mě znepokojila náplň taštiček. Jinak lze ale konstatovat, že servírované jídlo vypadá pěkně a dobře i chutná. Malou výhradu nicméně nakonec v mých očích opět přebíjí personál, kterým se opravdu může restaurace pochlubit. Podtrženo sečteno udílíme řecké restauraci Artemis čtyři Gurmánské hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 4

Čtyři hvězdičky – v rámci hodnocení se jedná o nadstandardní zisk hvězdiček. Vyjadřuje, že ačkoliv je sledovaná restaurace/kavárna ve své kategorii na nadstandardní úrovni, je u ní stále zjevný potenciál ke zlepšení, hodnotitelé zaznamenali drobné, ačkoliv nijak závažné, nedostatky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).