Hlavní navigace

Blatouch nebo Zanzibar? Jde o to, láká-li vás točený cider

10. 1. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Pár metrů vedle sebe jsou v pražské Americké ulici dvě kavárny, Blatouch a Zanzibar. Co od nich může host očekávat, když se rozhodne vejít?

V Americké ulici na pražských Vinohradech jsou téměř vedle sebe dvě kavárny: Café Blatouch (literární kavárna), spojená s prodejem knih, a Kavárna Zanzibar. Gurmán business serveru Podnikatel.cz se tentokrát rozhodl vyzkoušet v jediný den obě kavárny za sebou a porovnat je. Ani v jedné z testovaných kaváren však samozřejmě nebyl poprvé.

Café / Kavárna: Blatouch / Zanzibar
Lokace: Americká 17 / Americká 15, Praha 2
Typ: kavárna

Kavárna Zanzibar se na Vinohradech otevřela v roce 1995 (je spojená s kavárnou Tobruk v pražské Lodecké ulici).

Zanzibar 1

Nekuřácká část kavárny Zanzibar.

Blatouch byl dlouhá léta ve Vězeňské ulici v centru Prahy, kde patřil k oblíbeným útočištím nejen pro vysokoškoláky z nedalekých škol. Tamější prostor s vestavěným patrem a malým venkovním atriem byl opravdu luxusní a byla škoda, když odtamtud před pár lety Blatouch zmizel. Znovuzrodil se ale naštěstí na Vinohradech, v podobném duchu a designu.

Blatouch 3

Nekuřácká část v Blatouchu.

Kavárna nebo bar?

Na první pohled jsou kavárny uvnitř něčím podobné. Interiér sází na tmavé dřevo a večer na tlumené světlo historických lamp. V obou také obsluhuje mladý, milý a pohotový personál. Atmosférou se ale od sebe přece jen trochu liší – Blatouch je více kavárenský, Zanzibar více působí jako bar (který má ostatně v názvu).

Objednali jsme si v Blatouchu:

  • Café Latte a espresso s teplým mlékem (52 a 38 Kč),
  • červené víno Svatovavřinecké (0,2 za 38 Kč),
  • masalu (48 Kč),
  • penne s nivou a smetanou s citronovým pepřem (malá porce za 75 Kč),
  • mírně perlivou vodu (25 Kč).

Objednali jsme si v Zanzibaru:

  • točený cider (0,2 za 42 Kč),
  • čaj Harney & Sons (48 Kč),
  • medovník (46 Kč),
  • vafli s mandarinkou (65 Kč).

V Blatouchu i Zanzibaru se lze bez problémů najíst, jídelní lístky obsahují jídla na malý i větší hlad a výběr je poměrně velký. Malá porce pasty je v Blatouchu opravdu docela malá, těstoviny servírují v misce, ozdobené čerstvým rajčetem a salátem. Těstoviny vařili v Blatouchu vždycky dobré, na tom se nic nezměnilo, jen nivy v nich bylo na můj vkus málo. A příbory s dřevěnou střenkou už mají evidentně své lepší časy za sebou…

Blatouch 1

Kávu v Blatouchu umí vařit, na chuť i oko je lahodná. Espresso servírují na tácku i se skleničkou vody, která mi ale chutnala o poznání méně. Indická masala – horký sladký čaj s mlékem a kořením – je ideální nápoj pro zimní večery.

Blatouch 2

Oproti Zanzibaru Blatouch rozhodně vede zvukovou kulisou. Zatímco v Blatouchu hraje příjemná hudba, která se hodí k atmosféře kavárny, v Zanzibaru jsme bohužel byli nucení poslouchat rádio, včetně vtíravých nepříjemných reklam.

Do Zanzibaru jsme z Blatouchu vyrazili přes ulici na moučník. Medovník byl příliš vysušený, zdálo se, že není v sobotu zrovna nejčerstvější. Naopak veliká vafle byla bohatě nazdobená nejen mandarinkou, ale také jogurtem, šlehačkou, jahodovou zmrzlinou a jahodovým toppingem – na jednu vafli toho bylo skoro až moc. Točený cider (jablečné pivo) však lze v Zanzibaru jednoznačně doporučit. Má jemnou jablečnou chuť a jestli se kvůli něčemu do Zanzibaru vrátím, tak právě kvůli cideru.

Zanzibar 2

Plusem Zanzibaru je, že ve všední dny vaří také relativně klasické polední menu. Například v týdnu od 4. ledna na něm byly polévky bramboračka, brokolicová, žampionová, cibulačka a kuřecí vývar, z hlavních jídel pak čevabčiči s bramborovou kaší, kuřecí špíz s opečeným bramborem, těstoviny s krůtím masem, kuřecí prsa nebo závitky z vepřového masa. Blatouch má zase na svém jídelním lístku řadu Mexikem šmrncnutých specialit.

Vyzkoušeno: Co podnikatelům mohou testované kavárny nabídnout?

Parkování: na Vinohradech problematické, při troše štěstí lze zaparkovat pouze na placených parkovacích zónách; lepší je přijít pěšky, přijet tramvají, autobusem nebo metrem
Kouření: ano i ne
Platba kartou: ne
WiFi: ano
Vhodné pro obchodní schůzku: ano, obě kavárny jsou vhodné pro neformálnější obchodní schůzku

Zanzibar má otevřeno ve všední dny od 8 do 23 hodin, o víkendech a o svátcích od 10 do 23 hodin. Blatouch otevírá od pondělí do čtvrtka v 10 a zavírá ve 24 hodin, v pátek má otevřeno od 10 do 1, v sobotu od 11 do jedné a v neděli od 11 do 24 hodin. V sezoně nabízejí obě kavárny také venkovní posezení.

Anketa

Preferujete kuřácké nebo nekuřácké kavárny?

Hodnocení

Při srovnání má Blatouch více kavárenskou atmosféru, Zanzibar je navzdory označení kavárna více bar či restaurace. Personál je v obou podnicích milý a v podstatě obě kavárny stojí za to navštívit. Přesto mi ve srovnání Blatouch vychází o málo lépe.

Cloud 22 temata

Blatouch proto v konečném hodnocení dostává čtyři Gurmánské hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 4

Čtyři hvězdičky – v rámci hodnocení se jedná o nadstandardní zisk hvězdiček. Vyjadřuje, že ačkoliv je sledovaná restaurace/kavárna ve své kategorii na nadstandardní úrovni, je u ní stále zjevný potenciál ke zlepšení, hodnotitelé zaznamenali drobné, ačkoliv nijak závažné, nedostatky.

A Zanzibar dostává tři Gurmánské hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 3

Tři hvězdičky – vyjadřují, že v restauraci/ka­várně hodnotitelé zaznamenali více pochybení respektive nedostatků, a to většinou minimálně v jedné sledované oblasti (objednávka, obsluha, interiér, služby). Tři hvězdičky zároveň znamenají dobrý standard, a to s ohledem na kategorii restaurace/ka­várny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).