Hlavní navigace

Bratislava mlsá dorty od císařského cukráře

7. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Silná bratislavská kavárenská a cukrárenská tradice nese dodnes své plody. V Kaffee Mayer s bezmála stoletou tradicí se stále mlsá v rakousko - uherském duchu.

Bratislavská kavárenská kultura dodnes nezapře silný vídeňsko – budapešťský vliv. Jednou z mnoha kaváren ve slovenském hlavním městě je také Kaffee Mayer, která v sobě především snoubí i cukrárnu s vlastními výbornými dorty.

Kavárna a cukrárna: Kaffee Mayer
Lokace: Hlavné námestie 4, Bratislava 1, Slovensko
Typ: kavárna a cukrárna v rakousko – uherském duchu
Kaffee Mayer 5

Zvenku vypadá rohové Kaffee Mayer na bratislavském Hlavním náměstí docela nenápadně. Hned za vstupními dveřmi se ale skrývá doslova cukrářský ráj. Ve vstupní části kavárny a cukrárny v jednom, hned naproti vchodovým dveřím, je pult s vystavenými zákusky. Vybrat si mezi na pohled krásnými barevnými kousky různých chutí a příchutí není vůbec jednoduché. A tak jsme nakonec zvolili místní specialitu, dort Mayer.

Cukrárna a kavárna Mayer se otevřela v barokním paláci barona Jána Jeszenákav roce 1913. Cukrárna ale navázala již na starší tradici, protože první cukrárnu stejného jména otevřel Július Mayer ve Vídni v roce 1873. V duchu Júlia Mayera, dodavatele na rakousko - uherský císařský dvůr, si je i dnes možné v cukrárně pochutnat také na zákuscích ve vídeňském duchu.

Objednali jsme si:

  • Dort Mayer (Torta Mayer; 2,42 euro),
  • Káva Latte (2,86 euro),
  • Káva alžírská (3,29 euro),
  • Pomerančový fresh (0,2 za 3,29 euro)
Kaffee Mayer 3

Výběr dortu mě stál opravdu dlouhé rozhodování. Zákusky vypadají totiž tak dobře, že bych nejraději ochutnala úplně všechny. Hlavně ale kaštanové hnízdo nebo kaštanový dort, který tu pečou jen v zimní sezoně, třešně v marcipánu nebo marcipánový brambor, na kterém si tu je možné pochutnat opět jen v zimní sezoně. Nakonec však zvítězil dort Mayer. Dort má několikavrstvý velmi jemný čokoládový korpus pokrytý zelenkavým marcipánem a sypaný kvalitním kakaem. Vršek dortu je nazdobený bílým šlehačkovým krémem a na vnější straně dortu ještě nechybí sekané mandle. Nutno říci, že dort nezapře poctivé cukrářské řemeslo, jehož je obdivuhodným dílkem. Čtěte více: Na karamel k Myšákovi, na marcipán k Erhartovi

Jakou kávu si v kavárně či restauraci nejčastěji objednáváte?

Kaffee Mayer 4

Káva je na chuť dobrá, nešetří tu ani na kávě alžírské servírované do vysoké skleněné sklenice a bohatě nazdobené šlehačkou. Čtěte více: Co je vlastně káva?

Nabídkový lístek Kaffee Mayer je ale mnohem rozsáhlejší a obsahuje také řadu masitých i bezmasých jídel, stejně jako například toasty či saláty. Naopak cukrárenská část nabídky nezapomíná na horké čokolády, mléčné koktejly, nebo zmrzlinové poháry. Přesto jsou právě dorty vlastní výroby v Kaffee Mayer to nejlepší, to, za čím sem skutečně stojí za to zajít.

Vyzkoušeno: Co podnikatelům může kavárna nabídnout?

Parkování: ne

Kouření: ne

Vhodné pro obchodní schůzku: ano, zvlášť pro milovníky zákusků a dobré kávy; v kavárně je navíc díky decentní hudbě poměrně klid

S pohledem Sissi a Franze Josefa

Kaffee Mayer 1

Také interiéry kavárny a cukrárny Mayer odkazují k tradici Rakouska – Uherska, která dnes vyvolává lehkou nostalgii. Nábytek a obložení stěn je ze světlého dřeva, v interiéru je vystavený dobový porcelán, nechybí ani busta císaře Františka Josefa I. nebo obraz císařovny Sissi. Naštěstí se majitelům podařilo interiér vkusně vybalancovat tak, že působí klidně a útulně, ne nijak přeplácaně ani příliš kýčovitě.

Hodnocení

Kaffee Mayer 2

Kaffee Mayer patří mezi podniky, ve kterých se host lehce zapomene. Ztišená hudba umožňuje v klidu si číst, povídat, přemýšlet. Snad jediným minus kavárny byla při naší návštěvě občas příliš dlouhá doba, kterou trvalo, než se nám podařilo přivolat servírku. Přesto není možné nedat – především za nabízené dorty – Kaffee Mayer pět Gurmánských hvězdiček.

Gurmán - hodnocení 5

Pět hvězdiček – maximální počet hvězdiček, který mohou hodnotitelé udělit. Vyjadřuje, že restauraci/kavárně nelze s ohledem na její kategorii nic zásadnějšího vytknout.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).