Hlavní navigace

Budete mít nárok na důchod, nebo zůstanete bez koruny? Můžete to zjistit

3. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Mějte přehled o dobách důchodového pojištění, ať nejste před nástupem do penze překvapeni. Nabízí se několik způsobů.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) umožňuje zjistit aktuální stav konta evidovaných dob pojištění, a také hrubé příjmy uváděné zaměstnavatelem ve správné výši hned několika způsoby. K informacím se zájemce dostane online, některé pojištěnce o jejich dobách důchodového pojištění informuje ČSSZ během těchto prázdninových měsíců prostřednictvím pošty. Informace poskytuje také na základě písemné žádosti.

Již dříve jsme psali: Hlídejte si odpracované roky. Zajistíte si tak důchod

Dopis od ČSSZ ve schránce pojištěnců

Během léta chodí do schránek některých pojištěnců dopisy od České správy sociálního zabezpečení. Psaní je informuje o jejich stavu důchodového pojištění: Dopisy by měly přijít mužům ročníku narození 1954 a ženám ročníku narození 1957, potvrdila už dříve mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Psali jsme: V létě očekávejte psaní od ČSSZ. Prozradí vám stav vašeho důchodového pojištění

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Budete mít nárok na důchod, nebo zůstanete bez koruny?

V případě, že v zaslaném přehledu dob důchodového pojištění objeví pojištěnec nějaké nepřesnosti, může je řešit se samotným zaměstnavatelem nebo se může obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa bydliště, kde budou nepřesnosti prošetřeny.

Kontrola prostřednictvím písemné žádosti

Pravidelná kontrola konta důchodového pojištění může probíhat na základě písemné žádosti, kterou pojištěnec pošle na Českou zprávu sociálního zabezpečení. Ta mu poté vystaví tzv. informativní osobní list důchodového pojištění.

To, že v přehledu dob pojištění není uvedena např. doba péče o dítě do čtyř let věku, není chybou a ani důvodem ke znepokojení. ČSSZ dobu péče o dítě neeviduje. Lidé ji dokládají vždy až při podání žádosti o důchod, vysvětluje Buraňová.

Zažádat o informativní osobní list důchodového pojištění může zájemce vždy jednou za rok. ČSSZ jej zašle nejpozději do 90 dnů ode dne doručení žádosti.

Kontrolujte důchodové pojištění online

Zda bude mít pojištěnec nárok na důchod, je možné zkontrolovat také online. Nahlédnout do přehledu dob důchodového pojištění je možné prostřednictvím ePortálu České správy sociálního zabezpečení. K jeho využití je nutné mít datovou schránku. Přístupovými údaji se pak zájemce k ePortálu přihlásí. Informace jsou průběžně aktualizovány, a to na základě nově doručených a zpracovaných dokladů.

Psali jsme: ČSSZ nově nabízí údaje o dobách pojištění online

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).