Hlavní navigace

Budete už konečně fakturovat v eurech, nebo stále v českých korunách?

1. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Kdy se dočkají podnikatelé eura? Ani schůzka v Lánech nerozhodla. Termín přijetí evropské měny je stále v nedohlednu.

Euro opět na scéně. Jeho velký příznivec prezident republiky Miloš Zeman, který si přeje přechod na euro ideálně už v roce 2018, debatoval v Lánech o jeho přijetí s ministrem financí Andrejem Babišem a předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Setkání se zúčastnil také guvernér České národní banky Miroslav Singer. 

Čtěte také: Přijetí eura Česku pomůže, tvrdí německé firmy působí v tuzemsku


Autor: 631791

Výsledkem setkání je mimo jiné fakt, že termín přijetí eura zůstane stále neznámý. Rozdílné názory ve vládní koalici neumožňují, aby byl v tomto volebním období stanoven konkrétní termín pro přijetí společné evropské měny, potvrdil pro Hospodářské noviny premiér Bohuslav Sobotka. V jednom však shoda padla. Jak potvrdil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na svém profilu na Twitteru, je třeba hlavně vysvětlovat pozitiva a negativa veřejnosti.

Sobotka je pro přijetí

Premiér Bohuslav Sobotka přijetí eura podporuje: Osobně jsem přesvědčen o tom, že strategické přínosy přijetí eura pro stabilitu, zaměstnanost a konkurenceschopnost České republiky převažují nad možnými negativy. Je však ale toho názoru, že je před přijetím evropské měny nutné zlepšit fungování české ekonomiky tak, aby se přiblížila ekonomikám zemí eurozóny.

Už dříve jsem psali: Koruny, děkujeme, odejděte! Podnikatelé chtějí platit eurem

Babiš chce uspořádat referendum

Ministr financí Andrej Babiš přichází s návrhem uspořádat lidové referendum, ve kterém by se lidé sami vyjádřili, zda chtějí českou korunu vyměnit za evropskou měnu. Podle jeho slov by ale výsledek neměl být závazný. Referendum by se mohlo konat spolu s volbami do Sněmovny v roce 2017, říká Andrej Babiš. Premiér ale s jeho nápadem nesouhlasí: Dnes není referendum nutné, protože Česká republika už jedno referendum měla, a sice o vstupu do Evropské unie, vysvětluje Sobotka.

nástroje v mkt - tip

Ministr financí vidí na příjetí eura řadu negativ. Euro nyní není zárukou růstu HDP. Není ani zárukou lepších podmínek pro občany a pro podnikatele, uvádí Babiš. Pro zavedení eura není ani guvernér České národní banky Miroslav Singer. Evropská měna prudce oslabuje, za poslední rok ztratilo euro vůči dolaru čtvrtinu své hodnoty. Měny velkých ekonomik prostě přitahují ne méně, ale více spekulantů, neb jsou jejich trhy likvidnější, řekl pro server Aktuálně.cz Singer.

Firmy by euro přivítaly

Mezi příznivce přijetí eura patří bezpochyby malé a střední firmy. Euro je podle nich pro byznys zásadní. Podle průzkumu mezi našimi členy je pro jeho zavedení 80 procent firem, potvrzuje Jaroslav Hanák, šéf Svazu průmyslu a dopravy. Jinak však mluví výzkumy veřejného mínění. Z nich vyplývá, že euro odmítá velká většina Čechů.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).