Hlavní navigace

Přijetí eura Česku pomůže, tvrdí německé firmy působí v tuzemsku

13. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německé firmy působící u nás chtějí, aby se v Česku co nejrychleji zavedla jednotná evropské měna. Pro přijetí eura se vyslovilo 90 % z nich. Zároveň se německé společnosti domnívají, že euro by Česku pomohlo udržet zájem zahraničních investorů. Vyplynulo to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi německými podniky v Česku.

Za hlavní důvod přijetí eura firmy označují výkyvy kurzu koruny, které jim ztěžují spolehlivé finanční plánování. Země jako Česká republika, jejíž ekonomika tolik závisí na exportu a kde navíc dvě třetiny exportu směřují do eurozóny, si nemůže dovolit takové kolísání směnného kurzu, tvrdí Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOP­K.

Podle Bauera by zavedení eura mělo být v Česku důležitým cílem. Jestli si prý chce Česká republika udržet atraktivitu pro investory, měla by jednotnou evropskou měnu přijmout. Průzkum ukázal, že pozice Česka na prvním místě ve střední a východní Evropě je bohužel značně ohrožena. Německé podniky plánují dlouhodobě a právě pro investiční rozhodnutí, která mají být uskutečněna nyní nebo v příštím či přespříštím roce, by jasný plán zavedení eura znamenal velké plus, dodal Bauer. Čtěte více: Pavel Sobíšek: Bez eura se Česko ocitne na chvostu střední Evropy.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).