Hlavní navigace

Češi chtějí v důchodu převážně cestovat

2. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ze světového průzkumu, který se zaměřuje na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku, vyplývá, že 44 % ekonomicky aktivních Čechů si chce v důchodovém věku hlavně odpočinout a to především formou cestování. Mezi pracujícími obyvateli s vyššími příjmy je tento podíl dokonce 54%. Z toho v nynější dobu cestuje bohužel jen 14 % obyvatel v důchodovém věku. Většina českých důchodců tráví svůj čas na svých zahrádkách, nebo praktikují různé kutilské projekty. Celosvětového výzkumu se účastnilo 18 000 respondentů z 26 zemí světa, přičemž 600 respondentů bylo z České republiky. Průzkum pod názvem AXA Retirement Scope 2008 organizovala finanční společnost AXA.

Ve světe ale není neobvyklé, že představy aktivně pracujících na důchod se od reálných aktivit liší. Z průzkumu vyplývá, že nejvíce cestují australští důchodci, kteří měli během svého pracovního období vyšší příjmy. Celkem si cestování užívá u protinožců 51 % důchodců. Hůře jsou na tom ve Francii, kde 73 % Francouzů by chtělo v důchodu cestovat, ale nyní cestuje pouze 23 % současných důchodců.

Musíme si uvědomit, že lidé, kteří jsou nyní v důchodu neměli dříve takové otevřené možnosti, a proto ani cestování nepatří k jejich prioritám v důchodu. Také se mohou mnohdy na svých cestách do zahraničí setkat s jazykovou bariérou. Možná i z tohoto důvodu méně cestují po světě a raději vyráží na výlety po České republice. Dalším faktorem jistě bude i nižší nákladnost výletů u nás, než cestování do zahraničí, řekl ředitel PR a komunikace Marek Zeman.

skoleni_27_5

Čeští důchodci se i kromě cestování do zahraničí, zahradničení a kutilství (34 %), věnují většinou svým koníčkům (24 %) a péči o rodinu (25 %). Na zahrádkách stráví nejvíce času důchodci z malých měst oproti těm z větších měst. Oblíbenost zahradničení je u našich sousedů na Slovensku (52 %) a následně také v Maďarsku (44 %). Neméně hůře jsou na tom ve Velké Británii a Polsku(33 %), ve Francii se této zálibě věnuje 31 % důchodců.

Nynější ekonomicky aktivní Češi jsou však výrazněji optimističtí. Více jak polovina se těší na důchod jako na čas odpočinku a nic nedělání. Nyní lze tedy odhadovat, že s posunem nynějších pracujících do důchodového věku dojde k výraznější změně u českých důchodců.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).