Hlavní navigace

Češi se během olympiády v Londýně chystají prosázet velké peníze

30. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stovky milionů korun se podle sázkových kanceláří chystají Češi vsadit na letošní olympijské hry v Londýně. Sázky budou v rámci olympiád rekordní.

Co se týká zájmu českých sázkařů, olympijské hry zatím nikdy nedosáhly takových náběrů peněz, jako se to tradičně daří velkým jednorázovým akcím. Olympijské hry pro nás nejsou z pohledu zvýšení tržeb tak atraktivní, jako jsou mistrovství světa i Evropy ve fotbale nebo mistrovství světa v hokeji, potvrdil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Jsou však podle něj společenskou událostí, které věnují pozornost všichni, a tak pobočky či webové stránky sázkových kanceláří navštíví také tzv. sváteční sázkaři. Přijdou si vsadit hlavně na české medailové naděje, dodal.

Menší atraktivita olympiády mezi sázkaři je dána především tím, že jsou na ní zastoupeny také sporty, které příliš sázkařsky atraktivní nejsou, nebo se na ně běžně nesází vůbec. Londýnské hry však tento trend možná změní, nebo se o to aspoň pokusí. Již zimní olympiáda před dvěma lety ve Vancouveru, kde bylo prvně v historii možné u Tipsportu sázet na jednotlivé sporty přes internet, naznačila, že s internetovým sázením se objem přijatých sázek přece jen přiblíží tradičně největším sázkařským událostem, doplňuje Lubomír Ježek, mluvčí Tipsportu. Tato sázkovka odhaduje nárůst proti zimní olympiádě až o 25 procent.

Máme pro vás novinky, ale bereme i nováčky

Olympijské hry jsou pro sázkové kanceláře po nedávném fotbalovém Euru v Polsku a na Ukrajině další významnou příležitostí k navýšení zisku. A tak se třeba pomocí vstupních bonusů snaží přilákat nové zákazníky, nebo vymýšlejí nejrůznější lákadla pro stávající klienty. 

Čtěte také: Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

Velkou roli v tom, kolik se podaří kancelářím utržit, budou hrát i LIVE sázky. Sázení v průběhu zápasů si od spuštění internetového sázení vydobylo velkou popularitu. Tento typ sázek nebude chybět ani v nabídce z olympijských sportovišť ve fotbalu, tenisu, volejbalu, plážovém volejbalu, házené či basketbalu. Především tyto sporty bilanci olympiády v Londýně zřejmě katapultují přes zimní hry ve Vancouveru, na které Tipsport přijal sázky za 180 milionů korun, předpovídá Ježek.

Sázení v Česku
Podle zdrojů ministerstva financí Češi v roce 2011 prosázeli 125,6 miliardy korun. Z tohoto celkového součtu vložili do kurzového sázení, včetně on-line sázení týkající se převážně sportu, 15,374 miliardy korun. Nárůst sázek zaznamenalo internetové kursové sázení. Zatímco v roce 2009 bylo vloženo 60 procent vkladů do klasických kursových sázek, loni se poměr vkladů mezi klasickou a internetovou kursovou sázkou vyrovnal.

Budou se cpát hamburgery nebo si Berdych vezme Kvitovou?

I přes výše zmiňovaný handicap oproti fotbalovým či hokejovým šampionátům olympijské hry přitahují zájem sázkařů a sázkových kanceláří. A ty se všemožně snaží zákazníky lákat nejen dobrými kurzy u klasických sázek, ale i kuriózními nabídkami. V tom vynikají zejména britské kanceláře. Jen firma Ladbrokes nabízí neuvěřitelných jedenáct tisíc různých sázek. Před hrami v Londýně pro ni dokonce pracoval tým specialistů, kteří měli za úkol optimálně stanovit kurzy především na sporty, na něž se běžně nesází.

Tipovat však jde nejen na sportovce, například zdali se domácí podaří vyfotografovat, jak jedí hamburgery, ale třeba i na počasí nebo další málo předvídatelné záležitosti. Kdo si vsadil, že v Londýně nebude ani jeden olympijský den bez deště, může vyhrát padesátinásobek vkladu. A ve vysokém kurzu 1000:1 šlo vsadit na to, že během zahajovacího ceremoniálu se nad stadionem objeví UFO s mimozemšťany.

Čtěte také: Najdou se další miliony u Davida Ratha v krabici od pračky? Vsaďte si

Do sázek s nevšedním zaměřením se však v souvislosti s hrami v Londýně pustily také české kanceláře. Při příležitosti olympijských her jsme se rozhodli vyjít vstříc vyšším nárokům sázkařů a zahrnuli jsme do naší nabídky i tzv. speciální sázky, říká Michal Binka, specialista internetového marketingu sázkové kanceláře KAJOTbet. 

V podstatě se jedná o zvláštnosti a kuriozity, které reflektují širší souvislosti olympijských sportů a disciplín. Nevyhýbáme se však ani kontroverzním tématům, jako je například doping. Můžete si třeba vsadit, zda bude během her obviněno sedm a více sportovců, pokračuje Michal Binka.

S naprosto netradičními příležitostmi pro Londýn se letos vytasila i Fortuna. V ní šlo, či ještě jde, vsadit i na to, že desetibojař Roman Šebrle bude zasažen oštěpem do ramene, že veslař Ondřej Synek potopí svou loď, že atletka Barbora Špotáková nebo všechny reprezentantky ČR otěhotní, nebo že se tenistka Petra Kvitová provdá v Londýně za svého kolegu Tomáše Berdycha.

Vypisování netradičních speciálů má mezi sázkovými kancelářemi v České republice rozdílnou tradici. Sázkaři si už zvykli na témata z oblasti politiky či života celebrit. Některé sázkové kanceláře se také snaží pružně reagovat na aktuální společenské kauzy a aféry, jako například Fortuna vypsáním sázek týkajících se zatčení tehdy středočeského hejtmana Davida Ratha.

Čeští sázkaři už dávno nejsou srdcaři

Pro bookmakery jsou nejvhodnějším objektem samotní sportovci, kteří však sami sázet nemohou. Účastníkům her je totiž sázení zakázáno. Na koho tedy budou čeští příznivci sázkových her nejvíc sázet? Na zcela jasné favority. Pryč jsou doby, kdy Češi byli srdcaři. V minulých letech to byla záležitost emocí a adrenalinu. Nyní Češi vnímají sázení více jako investici, která by se měla zhodnotit a mít svoji návratnost, zaznívá z úst manažera kurzového oddělení KAJOTbet Martina Dostála. 

MM_socky3

Kromě jasných tipů na vítěze však nyní zaznamenáváme i zájem o sázky na kvalitní hráče nebo týmy. Příkladem je fotbalový tým Uruguaye nebo domácí tenista Andy Murray, uzavřel Dostál.

Mezi české medailové favority patří hlavně oštěpařka Barbora Špotáková, střelkyně Kateřina Emmons, veslař Ondřej Synek nebo tenistka Petra Kvitová. Odborníci ze sázkových kanceláří předpokládají, že nejvíce se na olympiádě bude sázet na fotbal, tenis, atletiku a basketbal. Okrajové sporty se mohou stát noční můrou sázkových kanceláří. „Olympiáda je příležitost pro sportovní specializované sázkaře, kteří velmi dobře rozumí určitým méně populárním sportům. Zde jejich znalosti mohou překonat znalosti a informace profesionálních bookmakerů, čímž si mohou přijít na poměrně velké peníze,“ uzavírá Martin Dostál z KAJOTbet.

Autor článku

Autor je komentátorem a redaktorem serveru Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).