Hlavní navigace

Česká ekonomika překonala své dno, podnikatelé jsou v dalších výhledech optimističtí

14. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká ekonomika již viděla své dno. Alespoň tak komentují analytici dnešní předběžné odhady HDP, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle nejnovějších údajů vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) oproti předchozímu čtvrtletí o 3 desetiny procenta. Celkově se pak výkon české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta, což je sice největší čtvrtletní meziroční propad HDP v novodobé historii České republiky, podle analytiků se však recese české ekonomiky zastavila.

EBF tip_udrzitelnost

Znamená to, že dna jsme již dosáhli v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy mezičtvrtletní HDP kleslo o 3,4 %. Česká ekonomika se snad už odrazila ode dna, a to díky šrotovnému v okolních státech, které zbrzdily propad vývozu, komentovala odhady Helena Horská z Raiffeisenbank. Ta ale upozornila, že zavedení šrotovného u nás nebude mít na stabilizaci české ekonomiky prakticky žádný vliv. K tomu, aby oživení v ČR bylo trvalé, musí být efekt šrotovného nahrazen něčím trvalejším: obnovou zásob a rostoucím vývozem, doplnila.

Martin Lobotka z České spořitelny k tomu dodává odhad, který pro celý rok ponechává ve výši –3,8 procenta. Údaje Raiffeisenbank jsou optimističtější, hovoří o celkovém ročním poklesu –3,2 procenta. I když česká ekonomika mezikvartálně začala již růst, kladné meziroční přírůstky HDP očekávají analytici nejdříve na přelomu roku 2009 – 2010. Bude záležet, zda oživení v Evropě bude trvalé a ne jen dočasné, doplnila k tomu Helena Horská.

Na to ostatně upozorňují i podnikatelé, kteří jsou stejně jako analytici v budoucích výhledech optimističtí. Poslední údaje z výroby naznačují, že to nejhorší mají podniky a jejich zaměstnanci již za sebou a situace se začíná pozvolna stabilizovat. Věříme, že se jedná o dlouhodobý trend, který by se měl potvrdit v následujících měsících, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Petr Kužel. Ten zároveň doplnil, že HK ČR má pozitivní signály, podle nichž firmám znovu začínají nabíhat nové zakázky a zvyšují se prodeje, což je klíčové pro další vývoj českého hospodářství a udržení maximálního počtu pracovních míst. Důležitou zprávou pro obrat k lepšímu je i zvyšující se důvěra spotřebitelů, která má velmi pozitivní vliv na oživení ekonomiky, uzavřel Kužel.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).